TSK ve Suriye ordusu arasındaki çatışmalarda tehlikeli tırmanış: Cihatçılar, Suriye askerlerini esir aldı

Serekaniye kırsalında TSK ve Suriye ordusu arasındaki çatışmalar tırmanıyor. Suriye ordusu kontrolündeki bölgelerde yaşanan çatışmalarda en az 6 Suriyeli asker yaşamını yitirirken, AKP destekli cihatçılar da 14 askeri esir aldı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan ise "Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ olarak ele geçirilmiştir" açıklaması geldi

TSK ve Suriye ordusu arasındaki çatışmalarda tehlikeli tırmanış: Cihatçılar, Suriye askerlerini esir aldı

Suriye’nin kuzeyinde ilan edilen ateşkese rağmen Serekaniye (Resulayn) kırsalında TSK ve Suriye ordusu arasındaki çatışmalar tırmanıyor. “Suriye Milli Ordusu” çatısı altındaki cihatçıların ilerleyişine YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile Suriye ordusu birlikte karşı koyuyor.

YPG-QSD tarafından Suriye ordusuna devredilen Tel Tamer-Serekaniye yolu üzerindeki köylerde şiddetli çatışmalar sürerken, TSK ve cihatçılar bu hattaki birkaç köyü ele geçirdi.

Kırmızıyla yuvarlak içine alınan bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor. [Harita: Liveuamap]

Muhaliflere yakın haber siteleri, cihatçıların Tel el-Hava köyünde 14 Suriye askerini esir aldığını duyurdu.

Cihatçılar tarafından kaydedilen, esir alınan askerlere ilişkin görüntüler de sosyal medyada paylaşıldı.

Ayrıca çatışmalarda en az 6 Suriyeli askerin yaşamını yitirdiği bildirildi.

MSB: “Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi ele geçirildi”

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), esir alınan Suriyeli askerlere ilişkin yaptığı açıklamada “Rasulayn’ın güneydoğusunda arama/tarama/keşif/emniyet faaliyeti sırasında Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ olarak ele geçirilmiştir. Konu incelenmekte olup, aynı zamanda Rusya Federasyonu makamları ile koordine edilmektedir” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org