Trump’ın tweet gel-git’leri sürüyor: Türkiye’yi önce savundu, sonra tehdit etti!

Önce Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki ve ticari ortak olduğunu söyleyerek operasyona yeşil ışık yakmasını savundu. Sonra da Kürtleri terk etmediklerini, Türkiye'nin gereksiz bir çatışmaya girmesi halinde ekonomisinin mahvolacağını söyledi

Trump’ın tweet gel-git’leri sürüyor: Türkiye’yi önce savundu, sonra tehdit etti!

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de Türkiye’nin düzenleyeceği bir operasyona yeşil ışık yakmasının ardından gelen farklı tepkiler karşısında bir uçtan diğerine savrulan tweet’lerinin arkası gelmiyor.

Trump bugün de Türkiye saati ile 15.30 ve 16.23’te ikişer tweet daha attı. 15.30’da attığı tweet’lerde Türkiye’ye verdiği desteği savundu:

“Birçok kişi rahatlıkla Türkiye’nin ABD için büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor. Hatta F35 savaş uçaklarımızın çelik çerçevesini de onlar üretiyor. Aynı zamanda İdlip vilayetinde birçok hayatın kurtulmasına yardım ettiler ve ricam üzerine daha uzun süre hapiste yatacak olan Rahip Brunson’un dönüşü konusunda yardımcı oldular. Ayrıca unutmayın ki Türkiye NATO’daki önemli bir ortağımızdır. (Tayyip Erdoğan) misafirim olarak 13 Kasım’da ABD’ye geliyor.”#SONUGELMEYENSAVAŞLAR

16.23’te attığı tweet’lerde ise yine Türkiye’yi tehdit etti:

Suriye’yi terk etme sürecinde olabiliriz ama özel insanlar ve muhteşem savaşçılar olan Kürtleri asla terk etmiş değiliz. Aynı şekilde bir NATO müttefiki ve ticari ortak olarak Türkiye ile ilişkilerimiz de çok iyi olageldi. Türkiye’nin halihazırda büyük bir Kürt nüfusu var ve Suriye’nin o bölgesinde yalnızca 50 askerimiz varken ve onlar yer değiştirdiğinde, Türkiye’nin zorunlu ve gerekli olmayan herhangi bir çatışmaya girmesi ekonomisi ve kırılgan kurları için mahvedici olur. Kürtlere finansal olarak ve silahlarla yardımcı oluyoruz!

Sendika.Org