Trump: “Türkiye’ye yaptırımların kaldırılması talimatını verdim”

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki ateşkesi kalıcı hale getirdiği bilgisini kendilerine ilettiğini ve bu gelişme üzerine de Türkiye’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması talimatını verdiğini söyledi. Hazine Bakanlığı iki bakanlık ve üç bakan hakkındaki yaptırımların kaldırıldığını açıkladı

Trump: “Türkiye’ye yaptırımların kaldırılması talimatını verdim”

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Türkiye ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki ateşkesi kalıcı hale getirdiği bilgisini kendilerine ilettiğini ve bu gelişme üzerine de Türkiye’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması talimatını verdiğini söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Trump “Bugün sabahın erken saatlerinde Türk hükümeti, muharebeyi ve Suriye’deki operasyonlarını durduracağını, ateşkesi kalıcı hale getireceklerini ve bunun gerçekten de kalıcı olacağı bilgisini iletti. Ancak, ‘kalıcı’ kelimesini dünyanın o bölgesi için bir nebze sorgulanabilir bir kavram olarak tanımlayabilirsiniz. Hepimiz bunu biliyoruz. Bu nedenle Hazine Bakanı’na 14 Ekim’de uygulamaya konulan yaptırımların tamamının kaldırılması talimatını verdim” dedi.

Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri müdahalesinin ardından çelikte gümrük vergisinin yüzde 50’ye yükseltilmesi ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefiyle yürütülen görüşmelerin durdurulması kararı almıştı.

ABD Hazine Bakanlığı da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nı yaptırım listesine almıştı.

Trump  “Türkiye’nin verdiği taahhütleri yerine getirmemesi halinde, çelik ve diğer ürünlerin ihracatı üzerindeki vergilerin artırılması da dahil yaptırım uygulama hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

Hazine Bakanlığı yaptırımları kaldırdı

ABD Hazine Bakanlığı, Trump’ın açıklamasından kısa bir süre sonra internet sitesinde yayımladığı açıklamayla, üç bakan ve iki bakanlığa yönelik yaptırımların kaldırıldığını duyurdu.

Açıklamada, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Ateşkes ilan edilmesinin bir sonucu ve Başkan Donald Trump’ın talimatıyla, iki Türk bakanlığını ve üç üst düzey yetkiliyi yaptırım listesinden çıkarıyoruz” dedi.

Daha önce üç bakanın ABD’deki malvarlıklarının dondurulduğu, ABD ile herhangi bir mali işlem yapmalarının yasaklandığı ve ABD’ye seyahat edemeyecekleri açıklanmıştı.

Hazine Bakanlığı, yaptırım kapsamındaki kişi ve kurumlarla iş yapan yabancılara da yaptırım uygulayabileceğini belirtmişti.

Sendika.Org