Trump: “Türkiye haddini aşmayı düşünürse ekonomisini yok ederim”

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Türkiye'yi "Türkiye haddini aşmayı düşünürse ekonomisini yok ederim" diyerek tehdit etti. Trump'ın paylaşımları sonrası dolar kuru 5,80'i aştı

Trump: “Türkiye haddini aşmayı düşünürse ekonomisini yok ederim”

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin sınır hattından çekilme yönündeki kararının ABD içinde tepkilerle karşılanmasının ardından, sosyal medyada bir dizi paylaşımda bulundu. Türkiye’yi “haddini aşarsa ekonomisini yok ederim” diyerek tehdit eden Trump sözlerine “Daha önce yaptım!” diyerek devam etti. ABD’nin IŞİD’lilerin tamamını yakaladığını iddia eden Trump paylaşımını, “Şimdi bölgedeki diğerlerinin, kendi bölgelerini korumalarının zamanı geldi” ifadesiyle sonlandırdı.

Trump peş peşe attığı iki tweette şu ifadeleri kullandı:

Daha önce de güçlü bir şekilde ifade ettiğim gibi, Türkiye benim harika ve emsalsiz mantığım çerçevesinde sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yerle bir ederim. (Daha önce yaptım!)

Türkiye Avrupa ülkeleri ve diğerleriyle yakalanan IŞİD savaşçıları ve ailelerine dikkat etmeli. ABD IŞİD Hilafeti’nin Yüzde 100 yenilgiye uğratılması dahil olmak üzere beklenenden çok daha fazlasını yaptı. Artık bazıları büyük zenginliğe sahip olan bölge ülkelerinin kendi topraklarını koruma zamanı.

Beyaz Saray’dan gelen açıklamadan sonra güne 5,70 seviyesinde başlayan dolar kuru 5,75’i aşmıştı. Trump’ın “Türkiye ekonomisini yok ederim” ifadesinden sonra dolar kuru 5,83’lere kadar çıktı.

Sendika.Org