TRT’den Sendika.Org’a 20 bin TL’lik dava: Cihatçılardan ödül aldı, haberini yapandan tazminat istiyor

İdlip’teki cihatçıların siyasi yapısı “Kurtuluş Hükümeti”, TRT’ye “devrime katkıları” dolayısıyla ödül vermişti. TRT bunu haberleştirdiği için Sendika.Org’a 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı

TRT’den Sendika.Org’a 20 bin TL’lik dava: Cihatçılardan ödül aldı, haberini yapandan tazminat istiyor

Suriye’nin İdlip vilayetini büyük oranda kontrol eden Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın (HTŞ) siyasi yapısı “Kurtuluş Hükümeti”, TRT’ye ve TRT World çalışanlarına “devrime katkıları” dolayısıyla ayrı ayrı plaket vermiş, cihatçıların kendi kanallarından da duyurduğu bu ödül töreni Sendika.Org tarafından “TRT ‘onurlandırıldı’: Türkiye’nin ‘terörist’ saydığı HTŞ’den plaket aldılar” başlığı ile haberleştirilmişti.

Ödülü veren “Kurtuluş Hükümeti” 2017 yılında HTŞ öncülüğünde kuruldu. Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra Cephesi) liderliğindeki çatı örgütü HTŞ ise Türkiye tarafından resmi olarak “terör örgütü” kabul ediliyor.

TRT ise Kurtuluş Hükümeti’nin terör örgütleriyle ilişkisi olmayan sivil ve halk iradesiyle teşekkül eden bir yapı olduğunu savunarak, “Söz konusu ödül TRT World çalışanlarına bölgedeki insani dramı objektif bir şekilde ekrana yansıttığı için verilmiştir” dedi ve Sendika.Org’un haberinin TRT’nin itibarını zedelediği iddiasıyla 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

“Delil”ler arasında Sendika.Org’un yayımlamadığı haberler var

TRT avukatı, kurumun karalama kampanyalarına hedef olduğunu belirtip, mahkemeye sunduğu metinde Sendika.Org’un yayımlamadığı haberleri de uzun uzun anlattı. Söz konusu haberlerden biri de Maysa ve Bulut çizgi filmine dair çeşitli haber mecralarında yayımlanan “TRT’de eşeğe tecavüz sahnesi çocuklara izletildi” başlıklı haber.

Sendika.Org’a açılan bir davada neden Sendika.Org’un yayımlamadığı haberlerin delil olarak sunulduğu merak konusu?

Sendika.Org’un haberi açık ve net: Türkiye’nin “terör örgütleri” listesinde yer alan HTŞ’nin kurduğu bir siyasi yapı olan Kurtuluş Hükümeti, “devrime katkıları” nedeniyle TRT’ye plaket verdi ve bunu da kendi kanallarından video ve fotoğraflar eşliğinde duyurdu.

TRT’nin açtığı dava karşısında gerekli hukuki girişimlerde bulunan Sendika.Org, dava sürecinde gerek mahkemede gerek kamuoyu önünde cihatçı örgütlerle TRT ilişkisini delilleriyle ortaya koymaya devam edecek.

Sendika.Org