TEV-DEM Eş Başkanı Hiso: “Erdoğan’ın savaş kararı aldığı kesin, savunmamızı yapacağız”

Rojava Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eş Başkanı Xerîb Hiso, “Erdoğan'ın bir savaş kararı aldığı kesin” dedi. Uluslararası güçlerin Erdoğan'a dur demediğine dikkat çeken Hiso, kendilerini savunacaklarını söyledi

TEV-DEM Eş Başkanı Hiso: “Erdoğan’ın savaş kararı aldığı kesin, savunmamızı yapacağız”

Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim günü partisinin Kızılcahamam’daki kampında Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyon için “Belki bugün, belki yarın denecek kadar yakın” şeklindeki ifadeleri, AKP destekli cihatçı grupların tek çatı altında toplanarak yaklaştığı söylenen askeri müdahalede rol alacaklarını açıklaması, sınıra yönelik askeri yığınağın yoğunlaşması ile savaş bir kez daha gündemde.

ANF’ye konuşan Rojava Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eş Başkanı Xerîb Hiso, “Erdoğan’ın bir savaş kararı aldığı kesin” dedi.

Erdoğan’ın savaş tehdidini “Türkiye, Suriye, Rusya ve İran’ın planı” olarak nitelendiren Xerîb Hiso, “Yine uluslararası camiaya, Birleşmiş Milletler’e, Avrupa Birliğine, Arap Birliğine, Arap ülkelerine de çağrımız odur ki bu tehlike herkes için büyük bir tehlikedir. Bu faşizme dur deme zamanıdır” derken, söz konusu haberde ABD’nin tutumuna ilişkin bir değerlendirmeye ya da ABD’ye yönelik bir çağrıya yer verilmedi.

Rusya, Türkiye’nin operasyon için dile getirdiği kaygılara hak verdikleri yönündeki açıklamalarla olası bir operasyona yeşil ışık yakarken, Türkiye’yle Suriye sınırında “ortak harekat merkezi” kuran ABD de Erdoğan’ın operasyon tehditleri karşısında tek taraflı bir operasyona karşı olduklarını belirtmekle yetinmiş, TSK’nin askeri yığınağı devam ederken büyük ölçüde sessiz kalmıştı.

“Erdoğan’a ses çıkaran yok”

Uluslararası yasalara göre Erdoğan’ın suç işlediğini söyleyen Xerîb Hiso, buna karşı sonuna kadar direneceklerini belirtti. Xerîb Hiso, “Uluslararası güçler, hatta Suriye rejimi bile Türk devletine bu uluslararası yasaları hatırlatma gereği duymadı. O yüzden bu kadar ileri gidebiliyor” dedi.

Erdoğan’ın kendi ülkesi içinde hatta kendi partisi içinde yaşadığı krizi aşmak için savaş çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken Xerîb Hiso, “Türkiye’nin yaşadığı krizlerin çözümü Türkiye’dedir, Suriye’de değil. Burası kesindir ki Erdoğan Suriye savaşında çetelerine yaptığı tüm yatırıma rağmen yenildi. Talan, terör ve çeteciliği tüm dünyada teşhir oldu. Şimdi talan, çetecilik, terör ve işgalle amacına ulaşmayı hedefliyor. Suç derken bunu kast ediyoruz. Bütün dünyanın gözü önünde tehditlerini sürdürüyor, işgal ve katliam planlarını ortaya döküyor. Herkes tehlikeyi görmesine rağmen ne yazık ki buna karşı şimdiye kadar ses çıkaran da yok” dedi.

“Savunmamızı yapacağız”

Xerîb Hiso, bir askeri müdahale halinde direneceklerini belirterek, “Halklarımız işgale karşı ayaktadır. Eylemleriyle, siyasetiyle ve savunmasıyla buna karşı ayaktadır. Ama uluslararası camia sessiz. Herkes bilmeli ki bizler savunmamızı yapacağız. Bölge halkları olarak aynı gemideyiz. O yüzden hepimizi tek ses olarak halklarımızı savunacağız” diye konuştu.

“Tehdit sadece bize dönük değil”

Söz konusu planın Şam yönetimi için de büyük tehlikeler barındırdığını ifade eden Xerîb Hiso, “Bu güçler bizim yokluğumuz üzerinden bazı hesapların içine girmiş olabilirler ama kendi aralarında da çatışacaklardır ve rejim de ömrünü kısaltıyor. Suriye büyük bir yol ayrımına gidiyor. Çünkü Suriye rejiminin Şiilik, Sünni kesim ve yüzü Avrupa’ya dönük olan kesimler olmak üzere üçlü bir koalisyondan oluştuğu herkesin malumu. Ama bu rejim kendi çıkarını Kürt halkının, Kuzey-Doğu Suriye halklarının imhasında görüyorsa o zaman kendi imhası için de adım atmış olur. Bu onların siyasetinin de iflası olur. Çünkü bu tehdit sadece bize dönük değil” diye belirtti.

Sendika.Org