Temizlik görevlisi çocukları istismar ediyor, müdür koruyor: “Elle taciz yok”

İzmir Çiğli’de Nuriye-Abdülkerim Toraman İlkokulu’nda temizlik görevlisi, bir kız çocuğu tuvaletteyken içeri girmeye çalıştı. Müdür istismar hakkında ilgili şikayetçi olan veliyi “Elle temas yok” diyerek şikayetinden vazgeçirmeye çalıştı. Karakol istismardan değil “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlaması ile işlem yaptı

Temizlik görevlisi çocukları istismar ediyor, müdür koruyor: “Elle taciz yok”

İzmir Çiğli’de bulunan Nuriye-Abdülkerim Toraman İlkokulu’nda temizlik görevlisi Aydoğan Türhan, öğrencinin bulunduğu tuvalet kabinine zorla girmeye çalıştı. Olay sonrası müdür, temizlik görevlisini “Elle taciz yok” diyerek korudu. Karakola yapılan şikayette, olay “istismar” değil “kişilerin huzur ve sükununu bozma” olarak kayıtlara geçirildi. Öte yandan temizlik görevlisi Türhan’ın daha önceki okulundan da aynı gerekçe ile uzaklaştırıldığını öğrenildi.

Nuriye-Abdülkerim Toraman İlkokulu’nda yaşanan olayda, Türhan bir kız çocuğu tuvaletteyken kapıyı iterek içeri girmeye çalıştı. Çocuğun tuvaletin dolu olduğunu belirtmesi üzerine “Aç kapıyı bakacağım” diyerek kapıyı zorladı. Olayı öğrenen öğrenci velisi temizlik personeli hakkında şikayetçi oldu.

Müdür elle temas olmadığı için tacizi kabul etmedi

Konuyla ilgili müdürle görüşen öğrenci velisini müdür “Elle temas yok” diyerek şikayetinden vazgeçirmeye çalıştı. Öğrenci ve velisinin konuyla ilgili karakola giderek şikayette bulunması üzerine olay kayıtlara “istismar” değil “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlaması olarak geçti.

Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan öğrenci velisi, okulda bir başka öğrencinin de aynı şekilde istismara uğradığını ancak ailenin şikayetçi olmadığını, daha sonra kızıyla konuştuğunda aynı şeyi onunda yaşadığını öğrendikten sonra şahıs hakkında şikayetçi olduklarını belirtti ve şunları ekledi:

Benim çocuğum küçük olduğunu için en az 3-4 tenefüs okuldayım. Bu sırada bu görevlinin hal ve hareketlerini beğenmediğim için eve geldiğimde kızımla konuştum. “Sen tuvalete girdiğinde arkadan birisi geliyor mu? Orada çalışan görevli gibi” diye sordum. Kızım “Anne zaten o hiç tuvaletten çıkmıyor ki. Devamlı tuvalette. Benim başıma da iki defa geldi. Tuvalete girdim, ben içerideyken kapıyı itelemeye başladı. Ben “dolu” desem de itelemeye devam etti. “Aç kapıyı bakacağım” diyerek içeri girmeye çalıştı” dedi.

Ertesi sabah okula geldim. Burada veliler ve müdür yardımcısı ile görüştüm. Bana “Müdürün burada olmadığı, öğleden sonra geleceği o zaman görüşebileceğim” söylendi. O sırada müdür ile temizlik görevlisi görüşmüş. Görevli gayet rahat şekilde elini kolunu sallaya sallaya gezmeye devam etti.

Müdürle görüştüğümüzde yanımızda rehberlik öğretmeni de vardı. Müdür bize “Elle temas yok, bir şey olmaz. İyi niyetli düşünelim” dedi. “Elle temas olmayabilir, istismar olması için illa elle temas mı olması gerekiyor” dedim. O zaman sözlerini değiştirmeye başladı.

Bakanlık görevlileri geldi ancak temizlik görevlisi hakkında işlem yok

Okulun rehberlik öğretmeninin görevli hakkında tutanak tutulacağını ve olayın, istismara uğrayan öğrencinin karakola, mahkemeye gitmeden halledileceğini söylediğini belirten veli “Okul polisi ile görüştüğümüzde bize, ‘Burada işlem yaparsak, görevli hakkında işlem bakanlığa gider ama biz gerisine karışamayız’ denildi. Buna karşılık biz de karakola gidip şikayette bulunduk ancak görevli gözaltına dahi alınmadı” dedi.

Sadece bakanlıktan görevlilerin gelerek şahsı okuldan uzaklaştırdığını ancak hakkında işlem yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verilmediğini söyleyen veli, “Ertesi gün geldiğimde görevli okulda yoktu ama hakkında da herhangi bir işlem yapılmadı. Halen istediği gibi serbestçe gezebiliyor. Madem o şahıs hakkında hiçbir işlem yapılmayacaktı. Neden benim çocuğumun ifadesi alındı. Neden yaşadıkları tekrar tekrar anlattırıldı” dedi.

“İstismar değil, huzuru bozmak”

Konuyla ilgili karakola yapılan şikayette, olayın “istismar” değil “kişilerin huzur ve sükununu bozma” olarak kayıtlara geçirildiğini ve şikayetleri ile ilgili bilgi vermediğini belirten şikayetçi veli şunları ekledi:

“Siz ifadenizi verdiniz gerisini biz halledeceğiz” diyorlar ama hiç bir işlem yapılmıyor. Şahıs hakkında gözaltı kararı bile yok. Bu durumu “Elle taciz yok” diyerek hafif bir şey gibi geçiştirmeye çalışıyorlar. Okul müdürü öğretmenlerinde bu şahıstan rahatsız olduğunu söylüyor ama neden şahsı koruduklarını açıklamıyorlar. Mağdur olan benim, benim çocuğum ama bizi değil onu koruyorlar.

Önceki okulundan da istismar gerekçesiyle uzaklaştırılmış

Görevlinin daha önceki okulundan da aynı gerekçe ile uzaklaştırıldığını öğrendiklerini söyleyen veli  “Oradaki aile şikayetçi olmamış. Olay karakola taşınmamış. Sadece görevini yerine getirmediği gerekçesiyle tayin edilmiş. Kovulmamış, siciline işlenmemiş. Bakarsanız sicili tertemiz. Bu okuldan da yine bu şekilde uzaklaştırıldı ama siciline işlenen bir durum olmayacak. Gittiği yerde de aynı durumla şeyleri yapacak. Ben o şahsın hak ettiği cezayı alması ve özellikle çocuklarla temas edebileceği iş yerlerinde çalışamamasını istiyorum. Hakkımı aramak istiyorum” dedi.

“Tehdit ediliyoruz”

Olayın ardından şahsın eşinin arkadaşları vasıtasıyla kendisine ulaşmaya çalıştığını söyleyen veli tehdit edildiğini şu şekilde açıkladı:

Eşi de bizi tehdit ediyor. İnternetten arkadaşlarımı arıyor. ‘O insanların evine git, onlarla bizi görüştür. Bu mahkemenin bir de sonu var. Biz girer çıkarız ama onlar kaçacak delik arasın’ diyor. Bizler tedirginiz. Çocuğum halen bu okulda. Bu şahsı hakkında bir an önce işlem yapılmasını istiyoruz.

Sendika.Org/İzmir