Temelli: Tükendikçe “Daha fazla savaş” diyen iktidarın peşine takılmayın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi.Temelli, “Bu tezkereye 'evet' derseniz bir kez daha bu suça ortak olacaksınız”, “Tüm partilere sesleniyorum, tükendikçe ‘Daha fazla savaş’ diyen iktidarın peşine takılmayın”

Temelli: Tükendikçe “Daha fazla savaş” diyen iktidarın peşine takılmayın

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Meclise getirilen sınır ötesi operasyon tezkeresi ile ilgili konulan Temelli, meclisteki partilere seslenerek “Bu tezkereye ‘evet’ derseniz bir kez daha bu suça ortak olacaksınız”, “Tüm partilere sesleniyorum, tükendikçe ‘Daha fazla savaş’ diyen iktidarın peşine takılmayın” dedi.

Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehdidine tepki gösteren Temelli şunları söyledi:

Savaş felaket ve yıkımdır; savaşa hayır!

Hep birlikte söyleyelim mi? Savaş istemiyoruz, savaş yıkımdır, savaş felakettir. O yüzden buradan güçlü bir şekilde söylüyoruz: Savaşa hayır! Tüm Türkiye halklarını, herkesi, tüm Ortadoğu halklarını, tüm Avrupa halklarını ‘savaşa hayır’ demek için yan yana gelmeye davet ediyoruz” diyen Temelli, “Diyorlar ki ‘nihayet savaş başlıyor.’ Sanki müjde veriyorlarmış gibi. Bu savaşın tek nedeni var. İktidarlarının ömrünü uzatmak. Kendi bekaları için Türkiye halklarını Türkiye halklarının bekasını yok etmek. İktidarlarını ömrünü uzatmak için bu savaşı yaratıyorlar” sözleriyle savaştan değil barıştan yana olduklarını belirtti.

Tezkere bir samimiyet testidir

Meclis’teki siyasi partilere seslenen Temelli, görüşülecek olan sınır ötesi operasyon tezkeresi için “Bu tezkere bir samimiyet testidir. Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız, barıştan yana mısınız felaketten yana mısınız?” değerlendirmesinde bulundu.

20 yıldır Meclis’e tezkereler geliyor. 20 yıl sonunda  tezkereler ülkeyi nereye sürükledi? 20 yıl sonunda barışı konuşamaz hale gelmiş bir Türkiye var. 20 yıl sonunda savaşın bütün etkilerini evinde yaşayan bir Türkiye var. O yüzden bu tezkereye artık hayır deme zamanı gelmiştir.

Bu tezkereye ‘evet’ derseniz bu suça ortak olacaksınız

Bir kez daha bu tezkerelere ‘evet’ derseniz bir kez daha bu suça ortak olacaksınız. Öyle “vatan, millet, Sakarya edebiyatı” ile ülke yönetilmez. Öyle yan yana gelme zamanıdır diyerek siyaset yapılmaz. Tabi ki yan yanayız. Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında eşit yurttaşlar olarak bir araya gelmek istiyoruz. Kimse kimseyi tahakküm altına almadan, zulümle, şiddetle baskı altına almadan yaşamasını istiyoruz.

“Tükendikçe “daha fazla savaş” diyen iktidarın peşine takılmayın”

İktidar, Türkiye’yi baskı ve zulümle idare ederek ayakta durabileceğine inanıyor. Gittikçe saldırganlaşmaların��n nedeni budur. Şimdi tükendikçe daha fazla savaş diyecekler, daha fazla şiddetten bahsedecekler. Barış mücadelesini yükseltmekten vazgeçmeyin. Bu tükenen iktidarın peşine takılmayın. Gelin çözümde buluşalım. Gelin iktidarın bu hamasetlerinin peşine takılmayalım.

Sendika.Org