Şule Çet Davası: “Davadan çıkacak sonuç ya katilleri caydıracak ya da teşvik edecek”

Şule Çet davasının avukatı Umur Yıldırım, son bilirkişi raporunu "Şule'nin intihar etmediği bir kez daha tescillendi" diye yorumladı. Yıldırım ayrıca "Bu davadan çıkacak sonuç ya katilleri caydıracak ya da teşvik edecek" dedi

Şule Çet Davası: “Davadan çıkacak sonuç ya katilleri caydıracak ya da teşvik edecek”

Şule Çet davasının avukatı Umur Yıldırım, son bilirkişi raporunu “Şule’nin intihar etmediği bir kez daha tescillendi” diye yorumladı. Yıldırım ayrıca “Bu davadan çıkacak sonuç ya katilleri caydıracak ya da teşvik edecek” dedi.

29 Mayıs 2018’de Ankara’daki bir plazanın 20’nci katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını kaybeden Şule Çet’in davasının 4. duruşması 16 Ekim’de görülecek. Duruşma öncesinde Sendika.Org’a konuşan Avukat Umur Yıldırım, son yayımlanan bilirkişi raporunun önemli olduğunu vurgulayarak “Karşı tarafın iddiası Şule’nin intihara meyilli olduğu yönündeydi. Birkaç tane olgu bulmuş ve bunları intihar ile ilişkilendirmeye çalışmışlardı. Hep bu noktada savunma yaptılar. Mahkemede de bu sebepten dolayı bilirkişi raporunun alınmasını talep ettiler. Ancak Şule’nin intihar etmediği bir kez daha tescillendi” dedi.

“Bilirkişilerin yetkin olup olmadığını tartışacağız”

Bu sonucu en başından beri bildiklerini ve söylediklerini söyleyen Av. Yıldırım, şunları söyledi:

Hangi birimiz gece 04.00’da bir zenginin plazasına gidip ihtihar ederiz. Her şey güzel giderken ve sabah ikametgah kaydını almaya gitmişken neden böyle bir şey yapılsın. Bu alınan resmi rapor ile bizim de savunduğumuz ifadeler kesinleşmiş oldu.

Av. Yıldırım, mahkemenin bundan sonraki aşamasına dair şunları konuşacaklarını belirtti:

Bundan sonra mahkemede hangisi öldürdü, hangisi tecavüz etti, birlikte mi öldürdüler bunları tartışacağız. Biz bu duruşmada dudak okuma ve 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun belgeleri gelebilir. Bu belgeler gelirse savcılık makamının mütalaa vermesini bekliyoruz. Savcılık şu suçlardan ceza alsın diyor ve bir sonraki celse de karar duruşması oluyor. Keşif raporu özenle hazırlanmamış, Gazi Üniversitesi’nden gelen rapor gibi net ifadeler barındırmıyordu. Bunun neden olduğunu, bilirkişilerin yetkin olup olmadığını tartışacağız. Bize mütalaa raporunu hazırlayan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı üyesi Çağlar Özdemir’e soracağız. Biz aynı zamanda bu duruşmada duruşmanın ilk savcısını, otopsiyi yapan doktorları ve Şule’nin ilk bedeni üzerinden muayene yapan adli tıp teknikerinin dinlenmesini talep ettik. Umarım bu belgeler de hazır edilir.

 “Evet bu dosya kesinlikle ‘kamuoyu dosyası'”

Yıldırım, yargılama sürecinin ise aksaklıklarla devam ettiğini kaydederek “Bu davanın bu noktada uzaması ve bazı delillerin halen toplanıyor olması maalesef ki bu dosyanın soruşturma aşamasındaki aksaklıklardan dolayı yaşandı. Bu dosyanın soruşturma aşaması ihmaller zinciri ile yürütüldü ve birçok delil toplanmadı ya da yanlış toplandı. Soruşturma aşamasındaki aksaklıklarla biz bu noktaya geldik. Ama gelinen noktada birçok delil sonradan da olsa toplandı. Bu dosyada kamuoyunun kesinlikle çok önemli olduğunu sanıklar da her duruşmada söylüyor. Evet bu dosya kesinlikle ‘kamuoyu dosyası'” dedi.

Gülseren Aksu hakkında savcılık soruşturması başlatıldı

Kamuoyu baskısı olmasaydı yapılan her şeyin üstünün örtülebileceğine dikkat çeken Yıldırım, “Bu dosya intihar dosyası denilerek kapatılacaktı. Tek sıkıntıları bu dosyanın kamuoyunun önünde olması. Çünkü kapalı kapılar ardında her şeyi yapacaklardı, ki yapmaya da çalıştılar. Çağatay Aksu’nun annesi Gülseren Aksu ‘Biz oğlumuzun serbest bırakılması karşılığında dolandırıldık’ dedi, bu çok büyük bir iddia. Hem kendini hem de para alanı ihbar etti. Bir şüpheliyi kim bırakabilir. Hakim ya da savcı bırakır. Kime para verildi? Size nasıl ulaştılar? Bunları konuşmamız gerek. Kamuoyu önünde olmadan bunlar yapılıyor işte” ifadelerini kullandı.

“Bu davadan çıkacak sonuç ya bu katilleri caydıracak ya da teşvik edecek”

Ça��atay Aksu’nun annesi Gülseren Aksu hakkında bu itirafı nedeniyle savcılık tarafından resen soruşturma başlatıldığını söyleyen Yıldırım, soruşturmanın sonucunu beklediklerini söyleyerek şunları ekledi:

Sanık, ‘kızına sahip çıksaydın’ diyor, sanığın annesi çocuğumun serbest bırakılması karşılığında dolandırıldığını söylüyor. Dilimizde tüy bitti ama konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu dosyanın bu kadar büyümesinin sebebi birincisi kadın öldürüldü, ikincisi kadın öldürüldüğünde intihar süsü verildi. Bu da insanların adalet anlayışının zedelenmesine neden oldu. Göz göre göre bir insan öldürüldü ve bu dosya intihar denilerek kapatılacaktı. Şule’nin davası Ceren Damar gibi, Emine Bulut gibi simgesel bir anlamı var. Bu davadan çıkacak sonuç ya bu katilleri caydıracak ya da teşvik edecek. Ya “ben yapıyorum ama birileri yakama yapışıyor” diyecekler ya da ‘yapıyorum yanıma kar kalıyor’ diyecekler. Biz ilk seçenek için uğraşıyoruz. Herkesin de bu konuda desteklerini bekliyoruz.

Sendika.Org