Sosyalistlerden savaş karşıtı açıklamalar: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

Sosyalist emek örgütleri ve siyasi partiler, Saray’ın Suriye’ye yönelik başlattığı "Barış Pınarı" operasyona ilişkin savaş karşıtı açıklamalar yaptı. Açıklamalarda operasyon AKP-MHP ortaklığının varlıklarını devam ettirme savaşı olarak değerlendirildi

Sosyalistlerden savaş karşıtı açıklamalar: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

Halkevleri: “Erdoğan’ın savaşa, Türkiye’nin barışa ihtiyacı var!”

Halkevleri, AKP iktidarının Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatmak istediği yeni savaşa karşı bir açıklama yayımladı. Tayyip Erdoğan’ın, iktidarının ömrünü biraz daha uzatabilmek için Türkiye’yi ateşe sürüklediğine dikkat çekilen Halkevleri açıklamasında, “Türkiye’nin savaşa değil barışa, emperyalizm işbirlikçiliğine değil bağımsızlığa ihtiyacı vardır. Çözüm Türk, Kürt, Arap halklarının savaşa ve emperyalist işgale son vermek üzere el ele vermesiyle mümkündür” denildi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

***

EMEP: “Bedel ödemeyi kabul etmeyelim, savaşa hayır!”

Emek Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada AKP’nin Suriye operasyonunu terörizme karşı mücadelenin bir parçası olarak lanse ettiği belirtilerek, “Bu bölgede on binlerce IŞİD militanının kontrolsüz kalmasına neden olacak bir operasyon da terörizme karşı bir operasyon olamaz” denildi. Sınır ötesi operasyonların işçiler ve emekçiler için ağır bedeller ödenmesi anlamına geldiğinin söylendiği açıklamada,  “Bu bedeli ödemeyi kabul etmiyoruz. İçeride ve dışarıda barış ve demokrasi, halkların kardeşçe ve bir arada yaşayabilmesi için savaşa hayır!” sözlerine yer verildi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

***

TİP: “Türkiye’nin savaşa değil, işe ve ekmeğe ihtiyacı vardır!”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Saray Rejimi tarafından yeni ve sonuçları çok acı olacak bir uçuruma doğru sürüklendiği, ağır bir ekonomik krizden geçmekte olduğu ve krizin yükünün tümüyle işçilerinin sırtına yüklendiği belirtilerek “Türkiye emekçilerinin savaşa değil, işe ve ekmeğe ihtiyacı vardır” denildi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

***

ESP: “Rojava devrimini savunalım!”

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi yaptığı açıklamada “Rojava devrimi işçilerin, kadınların, gençlerin devrimidir. Rojava devrimi ezilen halkların devrimidir. Rojava Devrimi bizim devrimimizdir. Onu faşist sömürgeci devlete ve çetelerine karşı savunalım. Bulunduğumuz her yerde Rojava halklarının sesine ses olalım. İşgalci sömürgeciliğe karşı sokakta direnişi yükseltelim” denildi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

***

TÖP: “AKP-MHP’nin savaşına hayır, halkların kardeşliğine evet!”

Toplumsal Özgürlük Partisi:

31 Mart seçimlerinde alınan yenilgi, ekonomik krize karşı işçilerin ve emekçilerin “şimdilik” sınırlılık gösteren direnişleri, kayyım atamalarına karşı büyüyen Kürt halkının mücadelesi, kadın cinayetlerine karşı gösterilen tepkilerin sonucunda daha da büyüyen kadın mücadelesi ve Kazdağları’ndan Hasankeyf’e kadar uzanan ekoloji mücadelesi AKP-MHP iktidarını kaçamayacağı noktaya getirmiş durumda. Bu noktadan sıyrılmak isteyen iktidarın elinde kalan tek seçenek ise savaş.

AKP-MHP iktidarı başta olmak üzere ABD ve Rusya emperyalizminin kendi çıkarlarını korumak amacıyla ülkeyi ve bölgeyi ateşe atmalarına karşı çıkıyor, halkların kardeşliğini korumak ve güçlendirmek için bütün devrimci-demokrat ve yurtseverleri bir araya gelerek mücadeleyi yükseltmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

***

EHP: “Savaş siyasetini kesin Suriye’den elinizi çekin”

Emekçi Hareket Partisi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Savaş siyasetini kesin Suriye’den elinizi çekin Başka halkların yaşadığı topraklarda sürekli savaş çıkaranlar, bu operasyonların adına sürekli ‘barış’ isimleri vererek kendilerini meşru göstermeye çalışıyor” denildi.

ÖDP: Suriye’nin geleceğine birlik içerisinde Suriyeliler karar vermelidir

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Merkez Yürütme Kurulu, yaptıkları açıklamada “Suriye’de çözüm ABD’nin kirli politikalarında ya da başka dış güçlerin müdahalesinde aranmamalıdır. Suriye’de çözüm, Suriye’nin birliği içinde ve tüm Suriyelilerinin ortak kararı olacak demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık ekseninde çözülebilecektir. Türkiye’yi de güvenli kılmanın, bölge halkları arasındaki çatışmalara da son vererek bölgemizdeki yangını söndürmenin yegane yolu da budur” sözlerine yer verdi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

SODAP: “Savaşa karşı direnişi büyütelim ve barışı savunalım”

Sosyalist Dayanışma Platformu’ndan yapılan açıklamada, “İşgal harekatı başta Kürt halkı olmak üzere Arap, Türkmen, Ermeni, Süryani ve Ezidi halklarının barış umuduna yöneliktir” denilirken, “İktidarın işgal girişimi, içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizden çıkma girişiminin sonuçsuz bir çabası olmaya mahkumdur. Başkanlık sistemini oturtamayan, uyguladığı ekonomik politikalarla haklarımızı derin bir pahalılık, işsizlik, yoksulluk girdabı içine sokan iktidar, siyasal ve ekonomik çöküşünün hızını kesmek için savaş çığırtkanlığını artırmaktadır, ama halkların barış umudunu büyütme iradesi karşısında yenilecektir” sözlerine yer verildi.

SYKP: Halklar barış, Erdoğan savaş istiyor!

Sosyalist Yeniden Kurulus Partisi Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklama ile “Gezi ayaklanmasıyla ideolojik hegemonyasını yitirmeye başlayan, 31 Mart Genel Yerel Seçimleri’nde yerel iktidar ayaklarını kaybeden, yargı darbesiyle yenilediği İstanbul Yerel Seçimleri’nde güçlü bir tokat yiyerek merkezi iktidar katından inme sürecine giren siyasal iktidar, savaşı faşizmi kurumsallaştırma/yerleştirme sürecini hitama erdirmek için bir enstrüman olarak kullanmak istiyor” denildi.

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org