Soçi’nin kazananı Moskova ve Şam: Gözlem noktası kurulmayacak, Erdoğan elindekiyle yetinecek

Soçi’de Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmeden 10 maddelik bir mutabakat metni çıktı. Tel Abyad-Serekaniye hattındaki mevcut durumun korunması ve YPG’nin sınırın 30 km dışına çıkarılması Erdoğan’ın kazanım hanesine yazılırken, görüşmede dillendirdiği Fırat’ın doğusunda 12 gözlem noktası kurma fikri kabul görmedi. Üç kritik noktada ise Erdoğan’ın tavize zorlandığı görüldü; Ankara’nın Şam yönetimini muhatap alması, Şam-Kürt diyaloğunun genişletilmesi ve mutabakat metninde AKP destekli cihatçıları da hedef alan bir madde bulunması

Soçi’nin kazananı Moskova ve Şam: Gözlem noktası kurulmayacak, Erdoğan elindekiyle yetinecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de gerçekleştirdiği görüşme sonrası taraflar 10 maddelik bir mutabakat metni imzaladı.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDAKİ 10 MADDELİK SURİYE MUTABAKATININ TAM METNİ

Erdoğan, Tel Abyad-Serekaniye hattı hariç sınır boyunca Suriye ordusu ve Rus askeri polisinin konuşlanmasını kabul etti. Görüşmeden günler önce Erdoğan’ın dile getirdiği Fırat’ın doğusunda 12 gözlem noktası kurma fikri kabul görmedi ancak 10 km derinlikte Türk-Rus ortak devriyesine (Kamışlı hariç) başlama kararı alındı.

Tel Abyad-Serekaniye hattındaki mevcut durumun korunması ile YPG’nin, Münbiç ve Tel Rıfat da dahil olmak üzere Türkiye-Suriye sınırının 30 km dışına çıkarılması maddeleri AKP’nin kazanım hanesine yazılırken, üç kritik noktada da Erdoğan’ın tavize zorlandığı görüldü.

Birincisi; Putin’in “Bölgedeki barışı ve istikrarı Türkiye ve Suriye birlikte sağlayacaklar” sözü ve mutabakatın 4. maddesindeki Adana Anlaşması vurgusu ile AKP’nin Şam yönetimini yeniden meşru muhatap kabul etmesi yolunda önemli bir adım atılmış oldu.

İkincisi; Putin, Kürtler ve Şam arasında geniş kapsamlı diyalog başlatılmasına yönelik vurgusu ile tarafların halihazırda devrede olan müzakerelerinin arkasında olduğunu Erdoğan’ın yanı başında dile getirdi.

Son olarak; mutabakatın “Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır” şeklindeki 7. maddesi, başta İdlip’tekiler olmak üzere AKP iktidarının desteklediği pek çok cihatçı grubu hedef alırken, Rusya’nın ve Şam’ın YPG-QSD’yi resmi olarak “terör örgütü” kabul etmediği biliniyor.

Görüşme 6 saatten fazla sürdü

Erdoğan ve Putin’in Devlet Başkanlığı Rezidansı’ndaki baş başa görüşmesi saat 13.27’de başladı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ SÜRERKEN RUS DIŞİŞLERİ: “TÜRKİYE, SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ İHLAL EDİYOR”

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Erdoğan “Barış Pınarı Harekatı’na bu görüşmemizin çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inanıyorum” derken, Putin “Bölgedeki durumla ilgili çok değişik dinamikler var, bunun bilincindeyiz. İnanıyorum ki bu görüşme ve istişareler çok verimli olacak” diye konuştu.

Tarafların baş başa gerçekleştirdiği görüşme sonrası, heyetler arası görüşmeye geçildi. Daha sonra Erdoğan ve Putin bir kez daha baş başa görüşme gerçekleştirdi. 6 saati aşan görüşme sonrası taraflar ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

Putin: “Şam ve Kürtler arasında kapsamlı diyalog başlatılmalı”

6 saati aşan görüşme sonrası taraflar ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. Toplantıda ilk sözü Rus lider Putin aldı:

– Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlıyoruz.

– İnsani yardım konusunu da görüştük. Suriyeli göçmenler en kısa sürede vatanlarına dönebilmeli

– Bölgedeki barışı ve istikrarı Türkiye ve Suriye birlikte sağlayacaklar.

– Suriye hükümeti ile Kürtler arasında da geniş kapsamlı bir diyalog başlatılması gerekiyor.

– Çok uzun bir çalışmadan sonra alınan karar Suriye’nin Türkiye sınırındaki sorunu çözüme kavuşturacak.

Erdoğan: “Tarihi bir mutabakata imza attık”

Putin’in ardından söz alan Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

– Sayın Putin’e harekatımız hakkında kapsamlı bilgi verdik.

– Bizim hiçbir zaman Suriye’nin toprağında, egemenliğinde gözümüz yoktur.

– Bugün Sayın Putin ile tarihi bir mutabakata imza attık. Bu muhtıraya göre, Türkiye ve Rusya, Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir.

– 23 Ekim, öğlen 12’den itibaren 150 saat içinde YPG 30 km dışına çıkarılacak.

– 150 saatin sonunda Barış Pınarı Harekâtı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Türk-Rus devriyeleri başlayacaktır.

– Tel Rıfat ve Münbiç’teki tüm YPG’liler silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır.

Sendika.Org