Serekaniye kırsalında çatışmalar sürüyor: TSK ve cihatçılar, Suriye ordusunun girdiği bölgeleri hedef aldı

YPG-QSD ile AKP destekli cihatçılar arasında Serekaniye kırsalında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Suriye ordusunun, Serekaniye-Tel Tamer yolu üzerindeki bazı köylere konuşlanmasının ardından TSK ve cihatçılarca hedef alındığı, bunun üzerine karşı saldırı başlattığı belirtiliyor

Serekaniye kırsalında çatışmalar sürüyor: TSK ve cihatçılar, Suriye ordusunun girdiği bölgeleri hedef aldı

ABD ve Rusya’yla ayrı ayrı yapılan mutabakatlarla Suriye’nin kuzeyinde ilan edilen ateşkese rağmen Serekaniye (Resulayn) kırsalında YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile AKP destekli cihatçı gruplar arasında çatışmalar sürüyor.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, TSK’yle birlikte hareket eden cihatçı gruplar, Serekaniye’nin güneydoğusundaki Davudiye köyünü insansız hava araçlarının koordinesiyle tank, obüs ve havan atışlarıyla gerçekleştirdi.

Suriye ordusunun kontrolündeki Tel Tamer’e 10 kilometre uzaklıkta bulunan, M4 otoyolu üzerindeki Tevila köyüne yönelik cihatçı saldırıları sonrası bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Muhaliflere yakın haber siteleri ise Suriye ordusunun, Serekaniye kırsalında TSK ve “Suriye Milli Ordusu”na karşı saldırı başlattığını öne sürdü.

Harita: Liveuamap

Suriye ordusu Serekaniye kırsalında

Öte yandan TSK ve beraberindeki cihatçı grupların ilerleyişini durdurmak için Suriye ordusu da bölgedeki varlığını güçlendiriyor.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye ordu birliklerinin “Türk saldırganlığına ve kiralık teröristlerine karşı koymak için” Serekaniye bölgesine girdiğini ve Serekaniye-Tel Tamer yolu üzerindeki bir dizi belde ve köye konuşlandığını duyurdu.

Bölgeden bildiren SANA muhabiri, Suriye ordusunun Serekaniye kırsalındaki konuşlanmasını Suriye-Türkiye sınıra kadar sürdüreceğini belirtti.

Suriye ordusu yanlısı bazı Twitter hesapları, ordu birliklerinin Tel Tamer-Serekaniye yolu üzerindeki köyler dışında, Serekaniye kırsalındaki El-Aziziye ve Davudiye köylerine girdiğini duyurdu. Bu noktalar halihazırda TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar tarafından hedef alınan yerler arasında bulunuyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org