Savaşın yedinci günü: Türkiye’ye yönelik uluslararası “uyarılar” artıyor

Suriye'nin kuzeyinde süren savaşın yedinci gününe girilirken önce ABD’den sonra Çin'den uyarı açıklamaları geldi. Trump’ın “Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye’nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım” açıklamasının hemen ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper NATO müttefikleriyle yapacağı görüşmesinde "Türkiye’nin Suriye’deki harekatına karşı diplomatik ve ekonomik önlemler alınması için baskı yapacağını" ifade etti. Çin ise Türkiye'yi "operasyonu durdurma ve doğru yola geri dönme" konusunda uyardı. NATO ve İngiltere operasyonların durdurulmasını istedi. Suriye ordusu Demokratik Suriye Güçleri denetimindeki alanlara girerken TSK ile Suriye ordusu arasında çatışma riski gündeme gelirken Birleşmiş Milletler bir kez daha Türkiye gündemiyle toplanma kararı aldı

Savaşın yedinci günü: Türkiye’ye yönelik uluslararası “uyarılar” artıyor

23.00 | ABD heyeti “acil ateşkes” çağrısıyla Türkiye’ye geliyor

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in yer aldığı ABD heyeti yarın (16 Ekim) Türkiye’ye gelerek Erdoğan ile görüşecek. Açıklamaya göre ateşkes çağrısıyla gelecek olan heyetin Erdoğan’a bir çözüm bulunana kadar Türkiye’ye yönelik yaptırımların kalacağını iletecek.

20.30 | Rusya: “Türk askeri Suriye’ye Adana Mutabakatı’na göre girebilir, daimi olarak kalamaz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, TSK ve beraberindeki cihatçıların Suriye’nin kuzeyine yönelik düzenlediği askeri operasyon ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Lavrentyev, Türkiye’nin Adana Mutabakatı gereği Suriye topraklarına yalnızca 5 kilometre girebileceğini belirtti.

Rusya: “Türk askeri Suriye’ye Adana anlaşmasına göre girebilir, daimi olarak kalamaz”

19.30 | Bir haftanın ardından sahada son durum

Tayyip Erdoğan’ın 9 Ekim’de verdiği talimatla TSK ve “Suriye Milli Ordusu” adı altında bir araya getirilen cihatçı grupların Suriye’nin kuzeydoğusuna girmesiyle başlayan savaşta dengeler 13 Ekim akşamı Suriye ordusu ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) arasında varılan uzlaşma sonucu değişti.

Bir haftanın ardından sahada son durum: TSK ve cihatçıların hareket alanı daralıyor

18.10 | Münbiç’te yaşamını yitiren asker sayısı ikiye yükseldi

Suriye ordusu kontrolüne giren Münbiç çevresindeki çatışmalarda yaşamını yitiren Türk askeri sayısı ikiye yükseldi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan öğle saatlerinde yapılan açıklamada bir askerin yaşamını yitirdiği, 8 askerin yaralandığı bildirilmişti.

Çatışmalar, Suriye ordusunun bölgeye gireceği netleşmesine rağmen TSK ve beraberindeki cihatçı grupların Münbiç’in köylerine girmesi ve bölgeyi topa tutması ile başlamıştı.

18.00 | İspanya Türkiye’ye silah satışını askıya alacağını duyurdu

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de kullanılabilecek silahların satışını askıya alacaklarını belirtti. Sputnik’in haberine göre, Bakanlık açıklamasında, “İspanya, Avrupa Birliği partnerleriyle koordinasyon içinde, Suriye’deki operasyonda kullanılabilecek askeri malzemelerin ihracatı için yeni lisans vermeyecek” sözlerine yer verildi.

17.45 | Stoltenberg: Türkiye operasyonları durdurmalı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarını sona erdirmesi gerektiği açıklamasında bulundu. İngiltere Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “İngiltere Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri Suriye’nin kuzeyindeki durumdan duydukları endişeyi dile getirdi, İki lider de Türkiye’nin NATO üyesi olduğunun ve Suriyeli mültecilerde oynadıkları rolün önemini vurguladı. İkisi de Türkiye’nin operasyonu durdurulması gerektiği konusunda hemfikir” ifadelerine yer verildi.

17.16 | BM Güvenlik Konseyi bir kez daha toplanıyor

Uluslararası ajanslar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, Erdoğan iktidarının başlattığı askeri müdahale sonrası Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Çarşamba günü toplanabileceğini bildirdi. Görüşme, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyon sonrası bu gündemle yapılacak ikinci toplantı olacak.

17.11 | Almanya ve Norveç’ten Türkiye’ye çağrı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’yi Suriye’deki askeri müdahaleyi durdurmaya çağırdı.

15.30 | Kremlin: “Operasyon kabul edilemez, sınır Suriye ordusuna bırakılmalı”

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri saldırısının kabul edilemez olduğunu söyledi ve Ankara’nın müdahale kararına Moskova’nın onay verdiği iddialarını reddetti.

Putin’in Suriye özel temsilcisi: “Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonu kabul edilemez”

13.43 | Münbiç’te 1 asker yaşamını yitirdi, 8 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, Münbiç’te havan ve topçu ateşi sonucu 1 askerin yaşamını yitirdiğini, 8 askerin yaralandığını açıkladı. DHA’nın haberine göre Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “15 Ekim 2019 tarihinde Münbiç bölgesinden teröristler tarafından yapılan havan ve topçu ateşi neticesinde 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 8 kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Demokratik Suriye Güçleri ve Suriye ordusu arasında varılan anlaşma sonucu Suriye ordusu güçlerinin bölgeye girmesine rağmen TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar Münbiç’i hedef almış, dün itibariyle karşılıklı top atışları başlamıştı.

13.42 | “Faili meçhul” havan saldırıları sürüyor: Kızıltepe’de 2 kişi öldü, 12 kişi yaralandı

Mardin’in Suriye sınırındaki Kızıltepe ilçesine atılan havan mermileri 2 kişinin ölümüne, 12 kişinin de yaralanmasına yol açtı. İHA’nın haberine göre Kızıltepe’nin Taşlıca köyüne havan topu atılmasının ardından yaralananlar 112 acil sağlık ekiplerince Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

AKP’nin işine gelen “faili meçhul” havan saldırıları sürüyor: Kızıltepe’de 2 kişi öldü, 12 kişi yaralandı

13.40 | Rusya’dan Erdoğan’a yanıt gibi açıklama: Münbiç, Suriye ordusunun kontrolünde

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye hükümet güçleri, Münbiç ve yakınındaki yerleşim birimlerinin tamamında kontrolü sağladı” dendi. Savunma Bakanlığı ayrıca, Rus askeri polisinin Suriye’nin kuzeyinde hükümet güçleri ile Türk ordusunun kesişim hattında devriye faaliyetleri yürüttüğünü belirtti.

Erdoğan, birkaç saat önce Azerbaycan’da yaptığı açıklamada Münbiç’ten Irak’a kadar bütün sınır hattını kontrol etmeyi hedeflediklerini söylemişti.

13.00 | Çekya ve İtalya da Türkiye’ye silah satışını durdurdu

Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek, Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyondan dolayı Türkiye’ye silah ve askeri mühimmat ihracatını askıya aldıklarını duyurdu.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İtalya’nın da, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri müdahalesine tepki olarak Türkiye’ye yönelik silah satışını durdurma kararı aldığını açıkladı.

12.15 | Erdoğan: “Münbiç’ten Irak sınırına kadar…”

Bakü’de Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi’nde konuşan Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik yürütülen savaşın hedefine ilişkin, “Münbiç’ten Irak sınırına kadar olan bölgeyi güvenli hale getireceğiz” dedi.

Öte yandan halihazırda Suriye ordusu ve Demokratik Suriye Güçleri arasındaki anlaşma sonucu Münbiç Suriye hükümetinin kontrolüne girerken, sınır hattındaki Kamışlı’da Suriye ordusunun kontrolü artıyor.

12.14 | Birleşmiş Milletler’den Türkiye’ye insan hakları uyarısı

BBC Türkçe’nin haberine göre BM İnsan Hakları Konseyi uluslararası hukuk kapsamında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü harekâtta ‘Kürt savaşçılar ve Kürt siyasetçilerin öldürülmesinden’ Türkiye’nin sorumlu tutulabileceğini duyurdu.

11.00 | Akşener: “O zaman harekatın adı, ‘Erdoğan’ı Kurtarma Operasyonu’ olur”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. TSK’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü operasyona dair konuşan Akşener, operasyonu desteklediklerini ancak Erdoğan’ın “Millet ittifakı dağılmalıdır” açıklamalarından rahatsızlık duyduklarını dile getirdi. “O zaman, harekatın adı Barış Pınarı olmaz, “Erdoğan’ı Kurtarma Operasyonu” olur” diyen Akşener’in konuşmasında öne çıkanlar:

– Hükümete sesleniyorum: Suriye’de barışı sağlamak, Türkiye’nin yapacağı bu seçime ve vereceği karara bağlıdır. Geç olmadan bu kararı verin. Esad’ın yönetim anlayışı büyük sorun olabilir. Kabul edilemez bulabilirsiniz. Ancak; hiçbir senaryo, parçalanmış bir Suriye kadar kanlı değildir. Hiçbir senaryo, parçalanmış bir Suriye kadar demokrasiden uzak değildir.

– Ya, Suriyeli sığınmacıları, evlerine güven içinde döndüreceğiz. Ya da, her geçen yıl daha fazla Suriyeli sığınmacıya, bakmak zorunda kalacağız.

– Cumhurbaşkanı’nın “Dostum” dediği ne kadar lider, dost bildiği ne kadar ülke varsa, harekatın karşısında yer aldı.

– “Dostum” Trump, “Arkadaşım” Putin, “Kankam” Hamaney harekata karşı… Kralları öldüğünde bayrağımızı yarıya indirip, yas ilan ettiğimiz Suudi Arabistan, Türkiye’ye “İşgalci” diyor… Avrupa’yı zaten geçtim, oturduğu makamı 1974’teki barış harekatına borçlu olan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bile yanımızda değil.

– Cumhuriyet ve değerleriyle bir an önce barışın. Yönettiğiniz devletin deneyim ve birikimlerinden yararlanın. Dışarıdaki güvenliğin, içeride başladığı bilinciyle, demokratik mekanizmaları yeniden çalıştırın. Devleti kuran Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, yeniden işlevsel hale getirin.
Tekrar vurgulamak isterim ki; Milli menfaatlerimiz çerçevesinde yakalanan, birlik ve beraberliğin, siyasi çıkarlarla istismar edilmesine fırsat vermeyeceğiz. Devlet işini, parti işinden her zaman ayrı tuttuk, ikisini asla birbiriyle aynı görmedik.

– “Gün, o gündür ki, tek bir partimiz vardır, o da Al Bayrak partisidir” derken samimiydik. Ama karşılığı “millet ittifakı dağılmalıdır”, “sizleri Ak Partiye üye olmaya davet ediyorum” olmamalıydı.

– Siz böyle cümleleri kurarsanız, yabancı ülkeler “Erdoğan iç siyasetteki tıkanıklığı, zorluklarını aşmak için bu harekata girişti” der. O zaman, harekatın adı Barış Pınarı olmaz, “Erdoğan’ı Kurtarma Operasyonu” olur.

– Onun da hesabını bu yüce millet sizden sorar.

10.43 | Çin: “Operasyonu durdurun, doğru yola geri dönün”

Çin Halk Cumhuriyeti, Erdoğan iktidarının Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü savaş ile ilgili yaptığı açıklamada “operasyonu durdurma ve doğru yola geri dönme” çağrısında bulundu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, askeri müdahalenin sonlandırılması konusunda Türkiye’yi uyardı. Sözcü ayrıca, Türkiye’ye ‘doğru yola geri dönme’ çağrısında bulundu.

01.49 | Suriye ordusu Münbiç’te

Suriye televizyonları ordunun Münbiç’e girdiğini duyurdu.

01.20 | Dört bakan yaptırım listesinde

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım listesine alındığını açıkladı.

00.13 | NATO’da baskı yapılacak

ABD Savunma Bakanı Mark Esper önümüzdeki hafta NATO müttefikleriyle görüşmesinde, “Türkiye’nin Suriye’deki harekatına karşı diplomatik ve ekonomik önlemler alınması için baskı yapacağını” açıkladı.

23.20 (14 Ekim) | Trump’tan yaptırım açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump “Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Eylemlerine Dair” başlığıyla yayımladığı açıklamada “ABD, Suriye’deki korkunç eylemleri kolaylaştıran ve finanse edenlere yönelik olarak ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanmaya devam edecek. Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye’nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org