Savaşın sekizinci günü: TSK ve cihatçılar Serekaniye’de ilerleyemiyor, Suriye ordusu Kobanê’de

TSK ve beraberindeki cihatçı grupların, Suriye’nin kuzeyinde YPG-QSD kontrolündeki bölgelere yönelik başlattığı savaş sekizinci günde devam ediyor. Taraflar arasında Serakaniye’de taraflar arasında yoğun çatışmalar yaşanırken, YPG’ye yakın kaynaklar Tel Abyad’ın güneyindeki Celbe köyünün geri alındığını duyurdu. Öte yandan YPG-QSD’yle varılan anlaşma uyarınca Rus askeri polisi ve Suriye ordusu Kobanê’ye giriş yaptı

Savaşın sekizinci günü: TSK ve cihatçılar Serekaniye’de ilerleyemiyor, Suriye ordusu Kobanê’de

22.05 | QSD: “IŞİD’le mücadele artık önceliğimiz değil”

Ronahi TV’ye özel bir röportaj veren QSD Genel Komutan Mazlum Abdi, TSK ve beraberindeki cihatçı grupların askeri müdahalesi sonrası IŞİD’le mücadelenin kendileri için öncelik olmadığını açıkladı.

ANHA’nın aktardığına göre, Abdi’nin açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

– Biz daha önce herkese, Türk devletinin saldırması durumunda IŞİD’le mücadelenin bizim için artık ikinci, üçüncü plana düşeceğini iletmiştik. Şimdi bu gerçekleşti.

– Mevcut durumda önceliğimiz coğrafyamıza dönük gelişen işgal saldırını durdurmak ve bu işgalcileri topraklarımızdan çıkarmak olacaktır. Elbette IŞİD tüm insanlık ve halkımız için de büyük bir tehlike, ama mevcut durumda artık bizim için öncelikli değil, dediğim gibi ikinci, üçüncü seçenek durumuna gelmiş durumda.

“Tutuklu IŞİD’liler ve ailelerinin akıbetini biz belirleyeceğiz”

– Şu anda 12 bine yakın IŞİD çete üyeleri ve aileleri bulunuyor. Bu hususlar halen üzerinde tartışmayı ve çözümü bekleyen hususlardır. Aslında ABD, IŞİD karşıtı anlaşmanın bir şekilde devam etmesini istiyor. Ama bizim için şu anda birincil öncelik halkımızı, Rojava’yı savunmaktır.

– Şimdi birçok kesim tutuklu IŞİD’lilerin ne olacağını tartışıyor. Kimileri işte Türk devleti gelip bu dosyayla ilgileneceğini söylüyor. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Tutuklu IŞİD çeteleri ve ailelerinin akıbetini biz belirleyeceğiz. Onları biz tutukladık, yanımızdalar ve onlara ilişkin kararları da biz vereceğiz.

“Trump, Erdoğan’la konuşacağını söyledi”

– Beni Trump’ın kendisi aradı. Yanında başkan yardımcıları ve bazı senatörler de vardı. Durumun nereye gittiği üzerine konuştuk. Sanırım, ne yapabiliriz, demek de istedi.

– Yine bizim Suriye rejimi ve Rusya ile geliştirdiğimiz sınır güvenliği anlaşmamız hakkında da, biz karşı değiliz, dedi. Siz kendi coğrafyanızı savunmak istiyorsunuz, bunu yapabilirsiniz, destekliyoruz, dedi. Anlam verdiklerini dile getirdi, çünkü onlar kendi sorumluluklarını yerine getirmediler.

– Biz de kendilerine, bu savaşı durdurmalarını, onlar güçlerini çektikleri için bu savaşın yaşandığını dolayısıyla durdurulması gerektiğini, söyledik. Biz kendilerine, Kürt halkının ve bölge halkının korunması, IŞİD’e karşı mücadelenin yürümesi yönünde verdikleri sözleri yerine getirmelerini istedik.

– Çünkü şu anda Serekaniye’de büyük bir savaş yürüyor, Kobanê tehlike altında, bu savaşın durdurulması gerektiğini söyledik. O da Erdoğan’la konuşacağını, bu savaşı durdurmaya çalışacağını ve gerekirse yaptırımlarını ağırlaştıracağını söyledi. Yine biz kendilerine, aramızdaki anlaşmayı kendilerinin bozduğunu, sorumluluklarını yerine getirmeleri durumunda yine birlikte çalışmaya devam edeceğimizi, söyledik.

“Sınır güvenliğine ilişkin uzlaşma”

– Suriye ve Rusya ile geliştirdiğimiz ilişki zaruriydi. Türk devletinin saldırının önüne geçmek için bu gerekliydi. Bu bir ittifak değildir. Bir yönüyle uzlaşma denilebilir.

– Ana hatlarıyla yaşanan bu uzlaşmanın amacı Türk devletinin Suriye topraklarını işgal etmesinin önünce geçmektir. Bu uzlaşı görüşmesinde Rusyalı askeri yetkililer, Suriyeli yetkililer ve biz vardık.

– Suriye ile yaptığımız anlaşma henüz tam yerine getirilmemiş. Doğru, Münbiç ve Tel Tamer’e Suriye ordusu gelmiş. Fakat anlaşmamız sınır hattına gelmeleridir. Henüz sınır hattına gelmemişler. Sınır hattına gelip işgalin önünü almaları gerekir.

21.30 | Suriye’nin kuzeyinde son durum (Harita)

Suriye ordusunun, YPG-QSD’yle varılan anlaşma sonucunda Kobanê’ye girmesinin ardından ülkenin kuzeyinde son durumu gösteren 16 Ekim tarihli harita.

20.05 | Suriye ordusu Kobanê’de

Suriye ordusunun Kobanê’ye girdiği bildirildi. Bölgede bulunana gazeteci Barzan Sadiq, ordu birliklerinin girişine ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabında paylaştı.

Kaynak: @BarzanSadiq

18.05 | Rus gazeteci Kobanê’den video paylaştı

Rusya askeri konvoyunun Kobanê yolunda olduğu haberlerinden kısa süre sonra Rus gazeteci Oleg Blokhin, Kobanê’den görüntüler paylaştı.

Blokhin’in “Kobanê. Suriye-Türk sınırı” notuyla paylaştığı videoda sınırın Türkiye tarafı net bir şekilde görülüyor.

18.00 | Trump: “Kürtler gayet iyi korunuyor, hem onlar da melek değil”

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken asıl çatışmanın Türkiye ve Suriye arasında olduğunu, Rusya’nın ise müttefiki Suriye’ye yardım etmesinin anlaşılır olduğunu söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters’in haberine göre Trump, Türkiye’ye yaptırım uygulamanın bölgede çatışmaktan daha iyi olduğunu belirtti.

Fransız haber ajansı AFP de Trump’ın, “Kürtler gayet iyi korunuyor, hem onlar da melek değil” dediğini kaydetti.

17.00 | Cizre’ye havan mermisi atıldı: 3 yaralı

Şırnak Cizre’ye bağlı Katran köyüne, sınırın Suriye tarafından atıldığı belirtilen havan mermisi nedeniyle 3 kişi yaralandı. DHA, yaralanan 3 kişinin Cizre Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü bildirdi.

Savaşın başlamasından bu yana sınırın Suriye tarafından bölgedeki yerleşim yerlerine yapılan havan mermisi ve roket saldırılarında 20’ye yakın sivil hayatını kaybetti.

16.50 | Suriye ordusu El-Menacir köyüne girdi

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın Haseke’deki muhabiri, Suriye ordusunun ülkenin kuzeyinde ilerlemeye devam ettiğini ve El-Menacir köyüne girdiğini bildirdi.

YPG-QSD’nin Suriye ordusuna devrettiği Tel Tamer’in kuzeybatısında yer alan bu köy, TSK ve beraberindeki cihatçı grupların hedefindeydi. El-Menacir son günlerde birkaç kez taraflar arasında el değiştirmişti.

Harita: Liveuamap

Suriye devlet televizyonu El-İhbariye, Suriye ordusunun köye girişinden görüntüler paylaştı.

16.05 | Rus askerleri Kobanê yolunda

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG-QSD’yle varılan anlaşma sonrası Rus kuvvetlerinin Fırat’ı geçtiğini Kobanê yakınlarına ulaştığını duyurdu.

Kobanêli gazeteci Jack Shahine de Rus konvoyunun, kente 30 kilometre uzaklıktaki Karakozak Köprüsü’nde olduğunu kaydetti.

Gazeteci Barzan Sadiq de Karakozak Köprüsü’nden geçen Rus askeri konvoyu ve Kobanê’nin güneybatısında konuşlu Suriye ordu birliklerine ilişkin fotoğraf ve video paylaştı.

16.00 | Ağır bombardımanına rağmen Serekaniye’de ilerleme yok

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), havadan ve karadan gerçekleşen ağır bombardımana rağmen TSK ve beraberindeki cihatçı grupların Serekaniye kent merkezinde ilerleyemediğini bildirdi.

Gözlemevi, TSK ve cihatçıların Serekaniye’nin batısındaki Tel Halaf kasabasının bir bölümünü ele geçirebildiğini ve bölgede şiddetli çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

14.00 | Erdoğan: “Rejimin, SDG’yle anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum”

Tayyip Erdoğan, AKP’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada “Barış Pınarı” operasyonuna ilişkin sözleri ön plana çıktı.

YPG-QSD’nin Suriye ordusuna devrettiği bölgelerle ilgili “Anlaştıklarına ihtimal vermek istemiyorum” diyen Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

– Adım adım ilerleyerek şu ana kadar bin 220 kilometrekare alanı temizledik.

– Biz, ülkemizi hedef almaya kalkacak DEAŞ’lıları bir şekilde tepeleriz. Gerisini bunların yöneleceği diğer yerlerin yöneticileri düşünsün.

– Yıllardır teröristlerle kucak kucağa yaşayanlar, onlarla istedikleri pazarlığı yapabilirler ama biz bu yola asla tevessül etmeyiz.

– Teklifimiz, hemen bu gece tüm teröristler silah ve malzemelerini bırakıp, tuzaklarını imha edip belirlediğimiz güvenli bölgeden çıksınlar.

– Suriye’deki gelişmeler sebebiyle bizi ekonomik yaptırımla tehdit edenlere ‘azdan az gider, çoktan çok gider’ diyoruz.

– (YPG-QSD’lilerin ‘güvenli bölge’den çıkması teklifi) Bu dediğimiz yapıldığında Barış Pınarı Harekatımız zaten kendiliğinden sona ermiş olacak.

– Gerekirse yedi düveli karşımıza almak pahasına bu ümmetin ve bu milletin onurunu, izzetini, haysiyetini yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz.

– (Suriye ordusunun Münbiç’e girmesi) Rejimin, SDG ile herhangi bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum. Bizim derdimiz, bu toprakları sahiplerine teslim etmektir. Biz bunu istiyoruz. Yoksa, ‘Bize bunu verin’ diye bir derdimiz yok.

Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığında Türkiye’ye gelecek heyetten görüşeceği isimlerle ilgili soruya, “Pence ve Pompeo dışında diğerleriyle görüşmem mümkün değil” yanıtını verdi.

Pence dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Başkan Trump’ın talimatıyla, yarın Türkiye’ye işgali durdurma, hemen ateşkes ilan etme ve bölgede barış ile istikrarı yeniden tesis için müzakerelere başlama çağrısı yapmak üzere Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’den oluşan heyete liderlik edeceğim” demişti.

13.00 | Suriye ordusu Rakka’da iddiası

Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan bir kaynak, “Suriye ordusu birlikleri, 5 yıl sonra ilk defa Rakka’ya girdi ve şehirde birkaç gözlem noktası oluşturdu” dedi.

RT Arapça ise Suriye ordusunun henüz Rakka’ya girmediğini, ancak kentin etrafındaki tahkimatlarını güçlendirdiğini ve kuzeydeki 17. Tümen üssüne askeri birliklerin yeniden yerleştiğini kaydetti.

12.20 | Kobanê’den çekilen ABD, üs bölgesini de patlattı

Kobanê’deki güçlerini çeken ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Herabisk’te (Xereb Işt) bulunan üs bölgesini patlayıcılarla imha etti.

ANHA, buranın koalisyonun bölgedeki en büyük üs bölgesi olduğunu ve patlama sonucu tamamen yıkıldığını kaydetti.

Üs bölgesi, Fransız inşaat devi Lafarge tarafından kurulmuş olan çimento fabrikasının yakınlarında bulunuyordu.

09.45 | Kremlin: “Erdoğan, Putin’in ziyaret davetini kabul etti”

Rusya’nın resmi haber ajansı RIA’ya göre Tayyip Erdoğan, Rusya’yı Ekim ayının sonunda ziyaret edebilir. Ajansın atıfta bulunduğu Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a göre Rus lider Vladimir Putin Suriye’deki gelişmeleri Erdoğan ile telefonda görüşerek Erdoğan’ı Rusya’yı ziyaret etmesi için davet etti.

Kremlin’den yapılan açıklamada Erdoğan’ın bu daveti kabul ettiği, Ekim ayının sonuna doğru Rusya’ya gidebileceği belirtildi.

İlerleyen saatlerde konuya ilişkin açıklama yapan Erdoğan da “Şu an itibarıyla Rusya seyahatimizle ilgili herhangi bir olumsuz durum yok. Büyük ihtimalle o gerçekleşecek” dedi.

09.30 | Ayn İsa’da Suriye ordusu ile cihatçılar çatıştı

AKP destekli cihatçı grupların, YPG-QSD’nin Suriye ordusuna devrettiği Ayn İsa kasabasına yönelik gece saatlerinde başlattığı saldırı sonucu en az 3 asker yaşamını yitirdi, 4’ü de yaralandı.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının ardından Suriye ordusunun, cihatçı gruplara yönelik bombardıman gerçekleştirdiğini kaydetti.

00.00 | Serekaniye kent merkezine üç eksenden taarruz

TSK ve cihatçı gruplar, Serekaniye kent merkezine üç eksenden taarruza geçti.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, doğudan sanayi bölgesi ve Hewarnê, batıdan Til Helef yolu üzerinden ve kuzeyden Mihtê mahallesinde bulunan buğday silolarından başlatılan taarruza YPG-QSD güçleri karşılık verdi.

 Sendika.Org