Savaşın altıncı günü: Suriye ordusu Rojava’da

Suriye'nin kuzeyinde savaşın altıncı gününe girilirken önceki gün Demokratik Suriye Güçleri ile Suriye hükümeti arasında varılan anlaşma sonucu Suriye ordusu Münbiç, Rakka ve Haseke'de bazı bölgelere, ayrıca Resulayn (Serekaniye) güneyindeki Tel Temir'e girdi. İki taraf arasında varılan anlaşma Kamışlı'da halk tarafından sokakta kutlandı. Suriye ordusunun bugün Kobanê'ye de girmesi bekleniyor. TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar Tel Abyad'da kontrol sağlarken, Resulayn merkezi hala Demokratik Suriye Güçleri'nin elinde bulunuyor. Fırat'ın diğer yakasında İdlip'te ise Rusya'nın cihatçılara yönelik bombardımanları sürüyor

Savaşın altıncı günü: Suriye ordusu Rojava’da

20.40 | SANA: “Suriye ordusu Münbiç’te”

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Suriye ordusu Münbiç’e girdi.

19.22 | Rusya’dan Türkiye’ye: “Siyasi çözümü engelleyebilecek adımlar atmayın”

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya, Türkiye’ye “siyasi çözümü engelleyecek adımlardan kaçınma” çağrısı yaptı. Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov “En önemlisi Türkiye’nin duruma doğru orantılı olarak hareket etmesi ve eylemleriyle Suriye’deki siyasi çözüm sürecini engellememesi” dedi.

18.50 | BM: Suriye’nin kuzeyinde 160 kişi evlerini terk etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü savaş sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kalan kişi sayısının 160 bine ulaştığını belirtti.

18.20 | ABD’li askerlere Suriye’yi terk etme emri

AFP’nin ABD’li bir yetkiliden aktardığına göre Suriye’nin kuzeyinde bulunan ABD’li askerlere ülkeyi terk etmeleri için emir verildi.

16.30 | Suriye ordusu Münbiç çevresine konuşlandı

Suriye ordusu olası bir Münbiç harekatını engellemek için, TSK ve cihatçıların kontrolündeki “Fırat Kalkanı” bölgesi ile QSD’nin elindeki Münbiç kent merkezi arasına konuşlandı.

Harita: liveumap.com

15.00 | Stoltenberg’den Türkiye’ye itidal çağrısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “IŞİD’e karşı elde edilen kazanımların zarar görmemesi için Türkiye’nin itidalli ve müttefikleriyle hareket etmesini umduğunu” ifade etti.

12.05 | Suriye ordusu Ayn İsa’da

Suriye ordusu Ayn İsa’ya giriş yaptı.

11.00 | Erdoğan: “Münbiç’e biz değil, Araplar girecek”

Erdoğan Azerbaycan ziyareti öncesi açıklamada bulunarak “Münbiç’e biz girmeyeceğiz, Araplar girecek, biz koruyacağız” dedi.

09.20 | Suriye ordusu Tabka’da

Sputnik’in Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen El Meyadin’e dayandırdığı haberine göre Suriye ordusu Rakka’daki Tabka şehrine girdi.

02.30 | Fransa, Suriye’deki askeri ve sivil personelini korumak için önlem alacak

Fransa, Türkiye’nin askeri harekat düzenlediği Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan askerleri ve sivil vatandaşlarının güvenliği için önlemler alacağını açıkladı.

Savaşın beşinci günü: Suriye’nin kuzeyinde denklem değişiyor

Sendika.Org