Savaşın 14. günü: Ateşkes süresi doldu, Suriye ordusunun sınırdaki ilerleyişi sürüyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşme sonucu varılan ateşkes süresi doldu. Demokratik Suriye Güçleri anlaşmada üstlerine düşeni yerine getirdiklerini, ABD ise Türkiye'nin askeri harekatı sürdürmesi durumunda yaptırımlarla karşılaşacağını söyledi. Suriye ordusu da YPG-QSD ile varılan anlaşma doğrultusunda sınır hattındaki ve M4 otoyolu çevresindeki ilerleyişini sürdürürken, Soçi'deki Putin-Erdoğan görüşmesinde 10 maddelik mutabakat çıktı

Savaşın 14. günü: Ateşkes süresi doldu, Suriye ordusunun sınırdaki ilerleyişi sürüyor

01.55 | MSB: Yeni bir harekata gerek kalmadı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Soçi mutabakatı ile ABD’yle varılan 120 saatlik ateşkesin sona ermesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada ABD’nin YPG’nin bölgeden çekildiği duyurusu ve Soçi mutabakatı kararları hatırlatılarak “Mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır” denildi.

Bakanlığın açıklaması şu şekilde:

  • 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.
  • Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.
  • 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.
  • BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.
  • Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.
  • Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

00.20 | Suriyeli Kürtler: “Mutabakata ilişkin tavrımızı daha sonra açıklayacağız”

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Dış İlişkiler Sözcüsü Kemal Akif, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin vardığı 10 maddelik mutabakata ilişkin değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek “Mutabakata ilişkin tavrımızı daha sonra açıklayacağız” dedi.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Akif, “Türkiye ve Rusya liderlerinin toplantısına varılan mutabakat ile Kuzey ve Doğu Suriye’deki ateşkes süresinin sona ermesine ilişkin, Özerk Yönetim olarak değerlendirmelerimiz sürdürüyoruz. Mutabakata ilişkin tavrımızı daha sonra açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

23.45 | Lavrov: “Barış Pınarı Harekatı sonlandırıldı, her şey Kürt güçlerine bağlı”

Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri müdahalesinin sonlandırıldığını, bundan böyle her şeyin Kürt güçlerin çekilmesine bağlı olacağını belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, varılan mutabakat sayesinde akan kanların duracağını söyleyen Lavrov, “Harekat sonlandırılıyor ve ileride her şey, Kürt birliklerinin, silah ve gereçlerinin çekilmesi ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere anlaşmaların ne derece uygulanacağına bağlı olacak” diye konuştu.

23.40 | Kremlin: “Esad, Türkiye-Rusya görüşmesinde çıkan karara destek verdi”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad’ın telefonda görüştüğünü ve Esad’ın, Erdoğan-Putin arasında geçen 6 saatlik görüşme ve çıkan kararlar açısından bilgilendirildiği belirtildi.

Esad’ın, Soçi’deki görüşmeden çıkan kararlara destek verdiğini aktaran Peskov, “Esad, Vladimir Putin’e teşekkür etti, çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı ve ayrıca Suriyeli sınır muhafızlarının Rus askeri polisle birlikte sınıra çıkmaya hazır olduğunu bildirdi” diye ekledi.

19.40 | Putin-Erdoğan zirvesi bitti: Görüşmeden 10 maddelik mutabakat çıktı  

Soçi’de Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmeden 10 maddelik bir mutabakat metni çıktı. Tel Abyad-Serekaniye hattındaki mevcut durumun korunması ve YPG’nin sınırın 30 km dışına çıkarılması Erdoğan’ın kazanım hanesine yazılırken, görüşmede dillendirdiği Fırat’ın doğusunda 12 gözlem noktası kurma fikri kabul görmedi. Üç kritik noktada ise Erdoğan’ın tavize zorlandığı görüldü; Ankara’nın Şam yönetimini muhatap alması, Şam-Kürt diyaloğunun genişletilmesi ve mutabakat metninde AKP destekli cihatçıları da hedef alan bir madde bulunması.

SOÇİ’NİN KAZANANI MOSKOVA VE ŞAM: GÖZLEM NOKTASI KURULMAYACAK, ERDOĞAN ELİNDEKİYLE YETİNECEK

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDAKİ 10 MADDELİK SURİYE MUTABAKATININ TAM METNİ

19.00 | QSD: Şartları yerine getirdik, ABD: Türkiye devam ederse yaptırımlar gelir 

ABD’den üst düzey bir yetkili, Suriye’nin kuzeyindeki YPG güçlerinin “güvenli bölgeyi” terk ettiğini açıkladı. Aynı yetkili, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Kobani’nin anlaşma şartlarını tamamen yerine getirdiklerini söylediğini aktardı.

Reuters’a konuşan ismini açıklamayan ABD’li yetkili 120 saatin sonunda Suriye’de Türkiye tarafından “herhangi bir askeri hareketlilik pozisyonu olursa” bunun yaptırımlarla sonuçlanacağını dile getirdi.

ABD, özellikle Kobanê konusunda “endişeli olduklarının” da altını çizdi. ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşma gereği askeri harekata verilen 120 saatlik ara 22.00’de bitiyor.

18.00 | Almanya’dan Suriye’nin kuzeyinde uluslararası güvenli bölge teklifi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yerine geçmesi beklenen Savunma Bakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik partisinin lideri olan Annegret Kramp-Karrenbauer, Suriye’nin Türkiye sınırında uluslararası bir güvenli bölge kurulması önerisinde bulundu.

Deutsche Welle’ye konuşan Kramp-Karrenbauer, “Türkiye ve Rusya’yla birlikte, uluslararası bir kontrole sahip bir güvenli bölge kuralım” dedi.

Kramp-Karrenbauer, bu sayede bölgenin istikrara kavuşacağını, sivillerin yeniden inşa sürecine başlayabileceğini ve sığınmacıların da gönüllü olarak geri dönebileceğini savundu.

Kramp-Karrenbauer ve Merkel

14.45 | Rus Dışişleri: “Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal ediyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Oleg Sıromolotov, Putin-Erdoğan görüşmesi sürerken yaptığı açıklamada “Türkiye, yaptığı harekâtla Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal ediyor” dedi.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ SÜRERKEN RUS DIŞİŞLERİ: “TÜRKİYE, SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ İHLAL EDİYOR”

14.35 | Esad’dan Kürtlere mesaj

Suriye lideri Esad, İdlip ziyaretinde Şam ve Kürtler arasındaki askeri anlaşmanın siyasi bir karar değil “anayasal ve vatani bir görev” olduğunu söyledi ve “Türkiye’ye karşı direnen her grubu desteklemeye hazırız” ifadesini kullandı.

ESAD’DAN KÜRTLERE MESAJ: “TÜRKİYE’YE KARŞI DİRENEN HER GRUBU DESTEKLEMEYE HAZIRIZ”

13.30 | Soçi’de Putin-Erdoğan görüşmesi başladı

Putin ile Erdoğan’ın Soçi’deki görüşmeleri görüşmesi 13.27’de başladı. İki liderin baş başa gerçekleştirdiği görüşmeyi, heyetlerin katılımı ile düzenlenecek daha geniş bir toplantı izleyecek.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov hemen öncesinde söz konusu görüşmelerin “kapsamlı, zor ve uzun olacağını” belirtti.

13.00 | Suriye ordusu Dırbesiye’ye girdi

Suriye ordusu varılan anlaşma doğrultusunda Türkiye-Suriye sınır hattında ve YPG-QSD kontrolündeki bölgelerde ilerleyişini sürdürüyor.

Sabah saatlerinde Mardin’in Kızıltepe ilçesininde karşısında, Kamışlı’nın batısında yer alan Dırbesiye (Tırbespiye) kasabasına giren Suriye askerleri Haseke’nin batısında M4 otoyolu çevresindeki yığınak ve ilerleyişini de sürdürüyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, ordu birliklerinin bu sabah, Tel Tamer’in kuzeybatı kırsalındaki El-Kuzeliye, Şuveyş, Nevfeliye, El-Mahal, El-Bedran, El-Hizam, Kehfe el-Marati ve El-Dabib köylerine girdiğini bildirdi.

Ayrıca dün TSK ve beraberindeki cihatçıların girmek istediği Münbiç’te de Suriye ordusunun yeni topçu bataryaları yerleştirdiğini gösteren görüntüler yayımlanmıştı.

12.45 | Soçi görüşmesi öncesi Kremlin, Ankara’ya Şam’ı adres gösterdi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, TSK’nin Suriye’de kalmasına izin verebilecek olanın, bu ülkenin meşru hükümeti olduğunu söyledi ve böyle bir şeyin iznini Rusya’nın veremeyeceğini belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Peskov “Rusya’nın, Türk askerlerinin Suriye’de kalmasına izin vermeye hazır olup olmadığı” sorusu karşısında, “Türk güçlerinin Suriye topraklarında kalmasının ya da kalmamasının kararını Rus askerler alamaz, buna onlar izin veremez. Böyle bir şeye yalnızca, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin meşru hükümeti izin verebilir” dedi.

12.00 | Esad, İdlip’te: “Suriye’nin her karışını geri alacağız”

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 7 yıl sonra ilk defa İdlip’i ziyaret etti. Esad’ın dün (21 Ekim) gerçekleştirdiği ve gece yarısı Suriye Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından görüntüleri yayımlanan ziyaretinde “Suriye’nin her karışını geri alacağız” dedi.  

11.30 |Erdoğan, İran’ı ihanetle suçladı

Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmesi öncesi havalimanında açıklamalarda bulundu.

TSK’nin oluşturmak istediği “güvenli bölge” konusunda İran’dan gelen açıklamalara ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, Tahran’ı ihanetle suçladı:

İran’dan gelen bazı açıklamalar bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran kısa süreli, yani 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar geçmişine varırsa nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan’ın İran’le ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. Biz bu bütün bu tavrı her şeye rağmen yaptık ama İran’dan maalesef bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani’den değil. Sayın Ruhani’nin yanındaki mesai arkadaşlarından ziyade bazı çatlak sesler çıkıyor. Tabii bunları başta Sayın Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Bu başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı da ciddi manada rahatsız etmektedir. Zira biz şu anda Soçi mutabakatının 3 taraf ülkesiyiz. E biz bu süreci o zaman nasıl yürüteceğiz? Birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Bu yapılanlar yanlıştır. Bu süreçle ilgili olarak kendilerini ciddi manada kınıyorum.

08.00 | Ahrar’uş Şarkiyye’nin sicili: İnfaz, yağma, şeriat

Suriye’nin kuzeyinde TSK’yle birlikte hareket eden cihatçı gruplardan Ahrar’uş Şarkiyye’nin ismi, Kürt kadın siyasetçi Hevrin Halaf’ın öldürülmesi başta olmak üzere, sivillere ve milislere yönelik yargısız infazlar, tutuklu IŞİD’lilerin ve ailelerinin serbest bırakılması gibi birçok olayda ön plana çıktı.

TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUNDA BİR SAVAŞ SUÇU MAKİNESİ: AHRAR’UŞ ŞARKİYYE

Savaşın 13. günü: YPG Tel Abyad-Serekaniye arasından çekiliyor, İran Türkiye’nin gözlem noktaları kurmasına karşı

Sendika.Org