Savaşın 12. günü: YPG-QSD, Serekaniye’deki tüm güçlerini çekti

Savaşın 12., ateşkesin ise üçüncü gününe girilirken Tel Abyad'daki çatışmalarda bir asker yaşamını yitirdi, bir asker de yaralandı. Serekaniye'de de yer yer çatışmalar yaşansa da Milli Savunma Bakanlığı ambulansların girişine ve yaralılarla birlikte bölgeden çıkmak isteyenlerin çıkışına izin verildiğini duyurdu. PKK liderlerinden Cemil Bayık'ın bir uzlaşı sağlandığı yönünde açıklamalara itibar edilmemesi ve direnişin sürdürülmesi gerektiği yönündeki açıklamalarının yer aldığı bir söyleşisi yayımlandı. ABD askerleri Suriye'den Irak'a doğru çekiliyor. İlerleyen saatlerde QSD, Serekaniye'deki tüm güçlerini çektiklerini duyurdu

Savaşın 12. günü: YPG-QSD, Serekaniye’deki tüm güçlerini çekti

18.40 | YPG-QSD: “Serekaniye’deki güçlerimizi geri çektik”

QSD Sözcüsü Kino Gabriyel, varılan ateşkes anlaşması kapsamında Serekaniye’deki tüm güçlerini geri çektiklerini duyurdu.

16.00 | Kremlin sözcüsü: Türkiye’nin harekatı Suriye’deki istikrar sürecine zarar verebilir 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov katıldığı bir televizyon programında, Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumun son derece endişe verici olduğunu, bu durumun ülkeye siyasi yolla istikrar getirilmesi sürecine zarar verme potansiyeli taşıdığını ifade etti.

Sputnik’in haberine göre Peskov, “Genel anlamda Suriye’nin kuzeydoğusundaki gidişat son derece endişe uyandırıyor. Siyasi istikrar sürecine zarar verebilecek olaylar gerçekleşiyor” dedi.

Peskov, Rusya ile Türkiye arasında harekatla ilgili genel anlamda temas kurulduğunu, Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin doğrudan temaslarının sürmesi konusunun dışlanmadığını kaydetti.

Putin ile Erdoğan 22 Ekim’de Soçi’de bir araya gelecek.

14:22 | Aldar Xelil: Bölge güvenliği BM’ye bağlı güçlerce sağlanmalı

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelil, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin şu an bulunduğu bölgeden çekilmesi gerektiğini söyledi ve “bölgenin güvenliğinin Birleşmiş Milletler’e bağlı barış savunma güçleri tarafından sağlanması gerektiğini�� belirtti. Xelil, ‘ateşkes’i ise “çözüm amaçlı kabul ettiklerini” de sözlerine ekledi. (Kaynak: Gazete Karınca)

13.57 | Bin ABD askeri Suriye’den Irak’a çekiliyor

ABD askerleri Rakka’nın kuzeyinde bulunan Sirin Askeri Hava Üssü’nü de boşalttı. Haseke’ye geçen askerlerin Rojava’dan ayrılacağı belirtiliyor. Rûdaw muhabiri, yaklaşık 70 araçtan oluşan Amerikan askeri konvoyunun Kobanê’nin güneyine ve Rakka’nın kuzeyine düşen Sirin Askeri Hava Üssü’nden ayrıldığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper bugün, Donald Trump’ın kararıyla Rojava ve Suriye’den çekilen bin civarındaki Amerikan askerinin Irak’ın batısına gideceğini açıklamıştı.

7.18 | MSB, Tel Abyad’da bir askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Tel Abyad’da bir askerin, keşif gözetleme görevi esnasında Demokratik Suriye Güçleri kontrolündeki bölgelerden açılan tanksavar ve hafif silah ateşi neticesinde yaşamını yitirdiği, bir askerin de yaralandığı bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında dün (19 Ekim) çoğu ambulanstan oluşan 39 araçlık bir konvoyun Serekaniye’ye (Resulayn) giriş ve çıkışının sağlandığı, yaralıların ve resmi açıklamada “bazı kişiler” diye anılan başkalarının da bölgeden tahliyesinin gerçekleştiği belirtildi.

Mike Pence-Tayyip Erdoğan görüşmesi sonucunda 17 Ekim’de varılan ateşkes kararına rağmen 18 ve 19 Ekim günlerinde Serekaniye’ye yönelik bombardımanlar sürse de Mili Savunma Bakanlığı ateşkesi ihlal eden tarafın YPG olduğunu, 20 taciz ve ihlal gerçekleştiğini savundu.

04.18 | Cemil Bayık: Açıklamalara inanmayın, direnişi sürdürün

PKK liderlerinden Cemil Bayık, Türkiye’nin sınırlı bir bölgeyi almasıyla askeri müdahalenin duracağı beklentisinin yanlış olduğunu belirterek, “Bu yalan ve bu şekilde halkımızı kandırmak istiyorlar. Erdoğan açık bir şekilde, ‘Fırat, Dicle, Hesekê ve etrafındaki yerleri alacağım’ diyor” dedi ve AKP’nin Rojava’yı Kürtlerden arındırma planı ile hareket ettiğini söyledi. Bayık, açıklamalara inanılmaması ve Türkiye’nin askeri varlığı son bulana kadar direnişin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Cemil Bayık: “Kürtlerle Türk devletini savaştırıp iki tarafı da hizmetlerine sokmak istiyorlar”

Sendika.Org