Samsun’da Halkevcilere saldıran belediye meclis üyeleri hakkında “kovuşturmaya yer yok” kararı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin seçimden önce indirim, seçinden sonra zam yaptığı su fiyatlarını meclis toplantısında protesto eden Halkevcilere saldıran zabıta ve AKP’li meclis üyeleri hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi

Samsun’da Halkevcilere saldıran belediye meclis üyeleri hakkında “kovuşturmaya yer yok” kararı

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi 31 Mart seçimlerinden önce su fiyatlarına indir yaptı, seçimi kazanmasının ardından ise, suya önce yüzde 25 ardından da TEFE-TÜFE oranında otomatik zam kararı alırken, sayaç ücretlerine de yüzde 150 zam yaptı. Bu zam kararı meclis toplantısında Samsun Halkevi üyeleri tarafından protesto edildi. Protesto sırasında salonda görevli zabıra ve AKP’li meclis üyelerinin saldırısına uğradı. Halkevciler zabıta ve AKP’li meclis üyelerinden şikayetçi olurken, meclis üyeleri de protestocular hakkında da toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet ve darp suçlamasıyla şikayetçi oldu.

Samsun Cumhuriyet Savcılığı 26 Ekim’de verdiği kararla hem Halkevciler, hem de zabıta ve meclis üyeleri hakkında kovuşturmaya yer  olmadığına hükmetti.

“Zabıta görevini yaptı”

Savcı, Halkevcilere saldıran zabıta memuru hakkında meclis salonunun düzeninden sorumluluğunun bulunduğu ve olay esnasında eylemcilerin dışarıya çıkmasına yönelik yapmış olduğunu müdahalenin görevi gereği olduğunu ve yaralama kastının bulunmadığını söyledi. Halkevcilerin boğazını sıktığı görüntüleri görmeyen savcı meclis üyeleri içinse “Tartışmayı ayırmaya çalışıyorlar” dedi.

“Darp yok”

Kararında Halkevcilerden kendisini kasten yaraladığı gerekçesiyle şikayetçi olan zabıta memurunun adli tıp raporunda darp ve cebir izine rastlanmadığını, protesto sırasında atılan sloganların da hakaret ve tehdit içermediğini belirten savcı Halkevciler hakkında bu suçlamalardan kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Sendika.Org