Şam’dan YPG’ye çağrı: “Türkiye saldırısına karşı Suriye ordusuna katılın”

Suriye Savunma Bakanlığı, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) “Türkiye saldırısına karşı” Suriye ordusuna katılma çağrısı yaptı

Şam’dan YPG’ye çağrı: “Türkiye saldırısına karşı Suriye ordusuna katılın”

YPG-QSD’nin “Suriye ordusuna katılabiliriz” açıklamasından sonra Şam yönetiminden de benzer bir açıklama geldi.

YPG-QSD: KRİZ ÇÖZÜME KAVUŞTUĞUNDA SURİYE ORDUSUNA KATILABİLİRİZ

Suriye Savunma Bakanlığı yaptığı açıklama ile YPG-QSD’ye, “ülkenin kuzeyinde devam eden Türkiye saldırısına karşı” Suriye ordusu saflarına katılma çağrısı yaptı.

Bakanlık, orduya katılmak isteyenler için gerekli düzenlemelerin yapılacağını, bugüne kadar zorunlu askerlikten kaçmış olanların ve yetkililer tarafından aranmakta olanların da bu düzenlemelerden yararlanabileceğini belirtti.

Şam yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’a göre bu açıklama, Suriye’nin doğusundaki bazı aşiret liderlerinin QSD savaşçılarına genel af verilmesi konusunda Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a bir mektup göndermesinden birkaç saat sonra geldi.

YPG-QSD ise Suriye Savunma Bakanlığı’nın çağrısına henüz yanıt vermedi.

Suriye İçişleri’nden Asayiş’e çağrı

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da Kürtlere ilişkin açıklamalar yaptığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kürt iç güvenlik birimi Asayiş’e çağrı yaptı. Açıklamada, Suriye iç güvenlik güçlerine katılmak isteyen Asayiş mensuplarının başvurularının kabul edileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında ise “Cezire bölgesindeki öğrencilerin çalışma koşullarını ele almaya ve kaçırdıkları eğitim kazanımlarını telafi etmeye hazırız” denildi.

İlgili haberler:

Sendika.Org