Rusya’nın tutumu: Türkiye’nin Suriye’ye girmesine yol veriyor ama çıkmasını da istiyor

Beyaz Saray’ın Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki operasyonuna yeşil ışık yakan açıklamasının ardından Rusya da kendi tutumunu yine kendi içinde çelişen açıklamalarından biriyle ortaya koydu. Kremlin sözcüsü Türkiye’nin Suriye topraklarına giriş gerekçelerini kabul ettiklerini belirtirken, Rusya’nın tutumunun Suriye’deki bütün gayri meşru güçlerin geri çekilmesi olduğunu söyledi. Rusya’nın müttefiki Şam, Suriye’deki TSK varlığını “gayri meşru” olarak niteliyor

Rusya’nın tutumu: Türkiye’nin Suriye’ye girmesine yol veriyor ama çıkmasını da istiyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Fırat’ın doğusundaki harekât planıyla ilgili Türkiye’nin her durumda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması koşuluna bağlı kalmasını umduklarını söyledi.

Sputnik’in haberine göre Ankara’nın Fırat’ın doğusundaki harekât planıyla ilgili konuşan Peskov, “Türkiye’nin Suriye’nin siyasi ve toprak bütünlüğüne; toprak bütünlüğünün istikrar arayışları ve diğer konulardaki başlangıç noktası oluşuna bağlı kaldığını biliyoruz. Ve Türk meslektaşlarımızın her durumda en başta bu koşula bağlı kalmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Peskov açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamaya yönelik eylemlerini biliyor ve bunları kabul ediyoruz. Yani Suriye topraklarında saklanıyor olabilecek terörist unsurlarla mücadeleden söz ediyorum. Ancak bir kez daha tekrarlıyorum: Öncelikle Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğü hususuna bağlı kalınmalı.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın harekâtın başlaması halinde Kürtlerin yanında olmayacakları yönündeki açıklamasının, Suriye’deki güçlerini çekeceklerine yönelik bir sinyal olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Peskov, “Bunun neye yönelik bir sinyal olduğuna karar vermek sanırım bizim işimiz değil. Rusya’nın pozisyonunu biliyorsunuz. Rusya Devlet Başkanı da (Vladimir Putin) bunu geçenlerde tekrarladı. Suriye’de gayri meşru olarak bulunan tüm güçler ülkeden ayrılmalı. Bu bizim temel tavrımız” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org