Rusya: “Türk askeri Suriye’ye Adana anlaşmasına göre girebilir, daimi olarak kalamaz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, TSK ve beraberindeki cihatçıların Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği askeri operasyon ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Lavrentyev, Türkiye’nin Adana Anlaşması gereği Suriye topraklarına yalnızca 5 kilometre girebileceğini belirtti

Rusya: “Türk askeri Suriye’ye Adana anlaşmasına göre girebilir, daimi olarak kalamaz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Tayyip Erdoğan’ın, Suriye’ye yönelik operasyonların tamamlandıktan sonra askerleri Suriye’nin kuzeyinden çekme niyetinde olduğunu söylediğini belirterek, “Türk askeri Suriye’ye Adana anlaşmasına göre girebilir, daimi olarak kalamaz” açıklamasında bulundu.

Sputnik’in haberine göre, Lavrentyev, bugünkü basın toplantısında, “Erdoğan aslında operasyon yapacakları, amacının, onun anlayışına göre terörist olan gruplara karşı mücadele olduğu konusunda herkesi uyarmıştı. Dolayısıyla bu görev yerine getirilince Türk askerler Suriye’nin kuzeyinden çıkarılacak” dedi.

Rus diplomat, Suriye’nin Türkiye sınırında sadece Suriye askerlerinin bulunması gerektiği, bunun Suriye topraklarından Türkiye yönelik düzenlenen saldırılara karşı en iyi garanti olacağı yönündeki Rusya’nın duruşunu da hatırlattı.

“Türkiye’nin kalıcı varlığına karşıyız”

Kürtler, Suriye hükümet ordusunun belli bölgelere girmesini kabul etti” diyen Lavrentyev, bunun, Kürt güçler ve Şam arasındaki görüşmelerden çıkan temel anlaşmanın olduğunu kaydetti.

Suriye ordusunun Münbiç’e girdiğini hatırlatan Rus diplomat, Suriye’nin kuzeyinde Şam’ın kontrolündeki arazilerin genişletilmesini konuşmak için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

Ayrıca TSK’ye, “PKK ile mücadele” amacıyla Suriye topraklarına 5 kilometre derinliğine girmesine izin veren 1998 Adana Anlaşması’nı hatırlatan Lavrentyev, “Bu anlaşmaya göre TSK, Suriye’ye girebilir ama orada daimi olarak kalamaz. Biz, Türk askerlerin Suriye topraklarında daimi varlığına karşıyız” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org