QSD’den Şam’a yanıt: “Üyelerimiz değil, doğrudan komutanlığımız muhatap alınmalı”

YPG-QSD, Suriye Savunma Bakanlığı’nın çağrısına yanıt vererek “Üyelerimiz değil, diyalog kapılarını açma niyetinde olan QSD Genel Komutanlığı doğrudan muhatap alınmalı” dedi

QSD’den Şam’a yanıt: “Üyelerimiz değil, doğrudan komutanlığımız muhatap alınmalı”

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Suriye Savunma Bakanlığı’nın çağrısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ŞAM’DAN YPG’YE ÇAĞRI: “TÜRKİYE SALDIRISINA KARŞI SURİYE ORDUSUNA KATILIN”

Bakanlığın, üyelerine hitaben kullandığı dili reddettiklerini belirten QSD Genel Komutanlığı “Üyelerimiz değil, diyalog kapılarını açma niyetinde olan komutanlığımız muhatap alınmalı” dedi.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, QSD Genel Komutanlığı’nın açıklaması şöyle:

QSD Genel Komutanlığı olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunma, Türkiye’nin ülkemize ve halkımıza yönelik saldırılarını kırma çalışmalarını destekliyoruz. Tutumumuz başından beri bellidir. Ortak saflarda yer almak, siyasi bir çözüm temelinde QSD’nin özgünlüğünü ve kurumsallığını tanımakla başlaması gerekmektedir. Ortaya konulan çabaları ortaklaştırmak adına Suriye’deki askeri kurumlaşmanın yeniden yapılandırılması için doğru bir mekanizma oluşturulmalıdır.

QSD üyeleri bütün dünyanın gözleri önünde, son yıllarda Suriye’yi ve tüm dünyayı korumak adına IŞİD’e karşı savaşmış, onların Suriye ve dünyadaki hilafetini yıkmıştır. Kahramanlarımız övgüyü ve ödüllendirilmeyi hak etmektedir. Durumlarının netleştirilmesi ya da teröristler ve suçlular hakkında verilen affa ihtiyaçları yoktur. QSD’nin askeri bir kurum olduğunu ve bu kurumsallık temelinde örgütlendiğinin altını çiziyor, Suriye Savunma Bakanlığı’nın üyelerimize hitaben kullandığı dili sert bir şekilde reddediyoruz. Bakanlığın üyelerimizi değil, diyalog kapılarını açma niyetinde olan QSD Genel Komutanlığı’nı doğrudan muhatap alması gerektiğini belirtiyoruz.

Abdî: “QSD’nin mahremiyeti ve özerkliği korunmalı”

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî de konuya ilişkin Twitter’dan paylaşımda bulundu.

Abdî, Suriye Savunma Bakanlığı’nın QSD savaşçılarına hitaben yaptığı çağrı ifadesinin şeklini ve yaklaşımını eleştirdi.

Bakanlığın QSD’nin önerileri ışığında bir çözüm önermesi gerektiğini belirten Abdî, “QSD’nin, Suriye’nin genel savunma sisteminin bir parçası olma konusundaki mahremiyeti ve özerkliği korunmalı” dedi.

Sendika.Org