QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî, Trump ve Şoygu’yla görüştü

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî’nin ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’la görüştü

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî, Trump ve Şoygu’yla görüştü

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî’nin ABD Başkanı Donald Trump’la konuştuğunu açıkladı.

Bali konuşmanın içeriğine dair Twitter üzerinden şu paylaşımlarda bulundu:

General Mazlum: ABD Başkanı Trump’la biraz önce konuştum ve ona Türkiye’nin ateşkes ihlallerinden bahsettim. Bu ateşkes onun büyük çabaları olmasa mümkün olmazdı.

Başkan Trump’a bitmez tükenmez çabalarıyla Türkiye’nin ve cihatçı örgütlerin halkımıza yönelik acımasız saldırılarını durdurduğu için teşekkür ederiz.

Başkan Trump QSD ile işbirliğini sürdürme ve farklı konularda uzun vadeli destek sözü verdi.

Trumptan Abdî’ye: “En kısa zamanda görüşmek için sabırsızlanıyorum”

ABD Başkanı Trump da Bali’nin ilk iki tweetini paylaştı ve ardından Abdî’ye atfen “General Mazlum, nazik sözleriniz ve cesaretiniz için teşekkür ederim. En içten dileklerimi lütfen Kürt halkına iletin. Sizinle en yakın zamanda görüşmek için sabırsızlanıyorum” şeklinde paylaşımda bulundu.

Abdî, Şoygu ve Gerasimov’la da görüştü

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdî, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’la da görüntülü konuşma gerçekleştirdi.

RT’nin haberine göre, Rus askeri yetkililer Abdî’ye, Rus askeri polisinin Türkiye sınırındaki genişleme ve birimlerinin arttırılması konusunda bilgi ve halkın güvenliğinin sağlanacağının teminini verdi.

Mazlum Kobaniê de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Kürt halkını güvende tutan ve çatışmaları sona erdirecek olan bu adımlar için teşekkür etti.

Sendika.Org