Pompeo: Kıbrıs’ta yasadışı sondaj kabul edilemez

Doğu Akdeniz'in enerji kaynaklarının keşfinde uluslararası kuralların geçerli olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Hiçbir ülke Avrupa'yı rehin alamaz. Türklere, yasadışı sondajın kabul edilemeyeceğini söyledik. Faliyetlerin yasal yürütüldüğünden emin olmak için gerekli diplomatik adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz" dedi

Pompeo: Kıbrıs’ta yasadışı sondaj kabul edilemez

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Atina’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi ve Washington’dan çözüm için ağırlığını koymasını istedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ülkesini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya Türkiye’nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Miçotakis, Ankara’nın Doğu Akdeniz’e Yavuz isimli doğalgaz arama gemisini göndermesinin ertesi günü yaptığı açıklamada “Türkiye’nin attığı son adımlar pervasız bir şekilde Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmektir” diye konuştu.

ABD’nin de Doğu Akdeniz’de çıkarı olduğunu belirten Miçotakis, Kıbrıs’ın tek isteğinin apaçık ortada olan uluslararası hukukun uygulanması olduğunu belirtti. Yunan Başbakan ABD’den ağırlığını koyarak doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Kıbrıs ile Türkiye arasında yükselen tansiyonu düşürmesini istedi.

Türklere, yasa dışı sondajın kabul edilemeyeceğini söyledik

Pompeo ise Miçotakis’in bu sözlerine doğrudan yanıt vermedi ama daha sonra düzenlediği basın toplantısında ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin kabul edilemeyeceğini’ söyledi.

Reuters’ın haberine göre Pompeo, Doğu Akdeniz’in enerji kaynaklarının keşfinde uluslararası kuralların geçerli olduğunu belirtip “Hiçbir ülke Avrupa’yı rehin alamaz. Türklere, yasadışı sondajın kabul edilemeyeceğini söyledik. Faliyetlerin yasal yürütüldüğünden emin olmak için gerekli diplomatik adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz” dedi.

Pompeo, “(Gerilimi) azaltma ve karşılıklı uzlaşının sağlanacağı çözümler bulma amacıyla tarafların, herkesin bir araya gelmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

ABD Dışileri Bakanı ayrıca Washington’un Doğu Akdeniz’de Yunanistan-Mısır-İsrail arasındaki enerji işbirliğine destek verdiğini ve enerji piyasasasına ‘serbest ekonomi kuralları çerçevesinde dahil olmayı arzu ettiğini’ de söyledi.

Pompeo protesto edildi

Görüşme sırasında bir grup, Pompeo’yu protesto etti. Yunanistan’daki ABD üslerinin kapatılmasını isten grup, ‘Pompeo evine geri dön’sloganları attı ve ‘Yunanistan’da ABD üssüne yer yok’ pankartları taşıdı.

Bazı protestocular ABD bayrağı yakarken, şehrin çeşitli bölgelerine de pankartlar asıldığı görüldü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur