Ortada kalan “mega proje” İstanbul Finans Merkezi, Cumhurbaşkanlığı’na devredildi

Yarım kalan inşaatıyla beraber sahipsiz kalan "mega proje" İstanbul Finans Merkezi, için Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi altında İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanlığı kuruldu

Ortada kalan “mega proje” İstanbul Finans Merkezi, Cumhurbaşkanlığı’na devredildi

Açılış tarihi sürekli olarak ertelenen İstanbul Finans Merkezi projesi için Saray’da özel bir birim oluşturuldu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan kararnameye göre Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin görevleri arasına “İstanbul Finans Merkezi projesini yürütmek ve gelişmeleri takip etmek” başlığı eklendi. İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanlığı kuruldu.

İstanbul Finans Merkezi’nin yapımını iktidara yakın inşaat şirketleri Ağaoğlu, YDA ve İntaş üstlenmişti. Türkiye Varlık Fonu, 26 Eylül’de bu üç şirkete yaptıkları tüm işlerin paralarını ödeyerek devreden çıkardı. Ağaoğlu ve diğer inşaat şirketlerinin zararını karşılamak üzere devreye sokulan Türkiye Varlık Fonu bu üç şirkete 1.6 milyar liralık ödeme yapmıştı.

Yarım kalan inşaatıyla beraber sahipsiz kalan “mega proje” için Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin altında oluşturulan dairenin görevleri şöyle sıralandı:

  • Bu birim, İstanbul Finans Merkezi projesinin tamamlanması ve faaliyete geçmesini sağlamak için yürütme ve koordinasyon görevini yerine getirecek.
  • İstanbul’u küresel bir finans merkezi haline getirmek için çalışacak olan daire başkanlığı strateji ve politika geliştirecek.
  • İstanbul Finans Merkezi projesi ile ilgili farklı kurum ve kuruluşlar tarafından geliştirilen tüm mevzuat çalışmalarını birbirine uyumlu hale getirecek olan yeni birim koordinasyondan da sorumlu olacak.

Sendika.Org