Ordu’daki kent suçuna bilirkişiden engel: “Deniz dolgusu ve kıyı düzenlemesi yanlış planlanmış”

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan “Kıyı düzenleme ve Rereaktif amaçlı dolgu” projesine Ordu Çevre Derneği’nin açtığı davada bilirkişi heyeti projenin uygun olmadığına dair rapor hazırladı

Ordu’daki kent suçuna bilirkişiden engel: “Deniz dolgusu ve kıyı düzenlemesi yanlış planlanmış”

Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan “Kıyı düzenleme ve Rereaktif amaçlı dolgu” projesine açtığı davada bilirkişi heyeti projenin yapıma uygun olmadığına dair bir rapor hazırladı. Heyetin hazırladığı rapor, eski ve yeni projeleri birleştiren “Kıyı düzenleme ve Rereaktif amaçlı dolgu” projesinin Çevresel Etki Değerlendirme raporu (ÇED) alınmadan yapılmaya başlandığına ilişkin ifadeler içeriyor.

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül “Bilirkişi Heyeti bizim iddialarımızı doğruluyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi ‘ben yaptım oldu’ anlayışından uzak durmalı” diyerek rapor hakkında bilgi verdi.

Gönül, “Raporda dolgu işlemi sırasında çok yüklü kamyonların geçmesi nedeniyle yol üstyapısının ve karayollarının durumunun dikkate alınmadığına dikkat çekiliyor. Bu konuda alınacak önlemlerden söz edilmemiş. Çalışma alanında yeraltı su durumu, çatlakların olup olmadığı araştırması ÇED dosyasında yer almamış” dedi.

 

Projesiz ve ÇED’siz yapılan Civil Deresi ağzındaki dolgu nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne 71.412,9 TL ceza kesildiğine yer verilen raporda deniz kıyısında dolgu çalışma gerçekleştirilmesinin ve kıyı doğal yapısına müdahalenin balık üreme alanlarını yok edeceğine dikkat çekiliyor.

Sendika.Org