Mülkiyeli kadınlardan Şensılay’a: “Akademi cinsiyetçilikten, kadın düşmanlığından azade değil”

Mülkiye Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi, bir kadına yaptığı sözlü tacizi “anı” diye anlatan Ahmet Şensılay’a tepki gösterdi

Mülkiyeli kadınlardan Şensılay’a: “Akademi cinsiyetçilikten, kadın düşmanlığından azade değil”

Mülkiye Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi, yazar ve çevirmen Ahmet Şensılay’ın bir kadına yaptığı sözlü tacizi Twitter’da “anı” diye anlatmasına tepki gösterdi.

Merkezin konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

Ahmet Şensılay’ın Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu ve Mülkiyeliler Birliği üyesi Ahmet Şensılay’ın Twitter’da ‘cilve’ yaptığını iddia ettiği öğrencisiyle ilgili attığı tweet nedeniyle bu açıklamayı kaleme almış bulunmaktayız.

Kadınların her gün şiddete, tacize, tecavüze maruz kaldığı bir ülkede, ne yazık ki akademi de cinsiyetçilikten, kadın düşmanlığından azade değildir. Kadınlar, her toplumsal ilişki içinde iktidarını kullanan erkekler tarafından baskı ve ayrımcılığa uğramaktadır. Üniversitede öğrencisi tarafından katledilen akademisyen Ceren Damar’ın davası devam ederken Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu ve Mülkiyeliler Birliği üyesi birinin yaptığı böyle bir açıklama kabul edilemez. Mülkiye’nin kadın yarısı olarak cinsiyetçi ve kadın düşmanı biriyle aynı okuldan mezun olmaktan utanıyoruz.

Kadınlar olarak Ahmet Şensılay’ı tüm kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.

Sendika.Org