KYK kredi ödemelerinin ertelenmesine ilişkin kanun teklifi

HDP Milletvekili Muazzez Orhan, KYK borçlarında faizlerin kaldırılmasını, işsiz olanların iş bulunana kadar ödemelerin ertelenmesini ve işsiz olanlara haciz ve icra işlemlerinin başlatılmamasını kapsayan kanun teklifini Meclis'e sundu

KYK kredi ödemelerinin ertelenmesine ilişkin kanun teklifi

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini Meclis’e sundu. Orhan’ın sunduğu kanun teklifi, KYK borçlarında faizin kaldırılmasını, işsiz olanlara iş bulunana kadar ödemelerin ertelenmesini ve işsiz olanlara hiçbir şekilde haciz ve icra işlemlerinin başlatılmamasını kapsıyor.

Orhan Meclis’e sunduğu kanun teklifinin gerekçe bölümünde şu ifadelere yer verdi:

Türkiye’de genç ve üniversiteli işsizliği tarihi rekorlar kırmaktadır. Üniversitelerden mezun milyonlarca genç uzun süreli işsiz kalmakta ve açlık sınırının altında yaşamaktadır. İşsizlik ve yoksulluk sorununa ilave olarak üniversite mezunun gençlerin önemli bir sorunu da Kredi Yurtlar Kurumu’nun borçlarıdır. Gençler mezun olduktan sonra yıllarca iş bulamamakta, işsiz olmalarına rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlusu ve hacizlisi durumuna düşmektedir Ana sınıfından başlayarak eğitimin özelleştirilmesi ve piyasalaştırılması hanelerin bütçesi içerisinde eğitim harcamalarını arttırırken işsizliğin sürekli artıyor oluşu eğitimi işlevsizleştirmektedir.

“9 milyonun üzerinde KYK borçlusu”

Toplam borçlu sayısının 9 milyonu aştığını ve bunların da 5 milyonunun geri ödemede zorluk yaşadığını belirten Orhan kanun teklifinin gerekçesinde “Üniversite sürecinde kredi kullanan ve geri ödemede zorluk yaşayan kişi sayısının 5 milyon üzerinde olduğu ve yüzbinlerce işsiz üniversite mezununun bu borcu ödeyemediği için icralık ve hacizlik durumuna düştüğü bilinmektedir. KYK borcu nedeniyle iş bulan birçok gencin ise kayıt dışı çalıştığı ifade edilmektedir. Toplam borçlu sayısının 9 milyon üzerinde olduğu 5 milyonun geri ödemede zorluk yaşadığı ve 400 bin civarında icralık durumunda olan KYK borçlusu gencin olduğu kamuoyuna yansımaktadır” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org