Kriz fırsatçıları iş başında: Yeni evlerin hem kirası hem de satılık fiyatları uçuyor

İstanbul'da geçtiğimiz haftalarda art arda yaşanan iki depremin ardından pek çok soru gündeme geldi. İstanbullular sokağa döküldü, okullar tatil edildi, işyerleri boşaldı. Tedirginlikler, endişeler, meraklar arttı

Kriz fırsatçıları iş başında: Yeni evlerin hem kirası hem de satılık fiyatları uçuyor

İstanbul’da geçtiğimiz haftalarda art arda yaşanan iki depremin ardından pek çok soru gündeme geldi. İstanbullular sokağa döküldü, okullar tatil edildi, işyerleri boşaldı. Tedirginlikler, endişeler, meraklar arttı. Özellikle eski evlerde yaşayanlar yeni ev arayışına girdi.

İnşaat ve emlak sektörü ise insanların can derdini fırsata çevirmeye çalışıyor. Son günlerde “depreme dayanıklı ev”, “yeni bina”, “deprem yönetmeliğine uygun ev” gibi ilanlar öne çıkıyor. Kriz fırsatçıları kiralık ev fiyatlarını yükseltiyor.

Vatandaş şikayetçi

Deprem korkusuyla ev arayan vatandaşlar, fiyatların yüksek olmasından şikayet etti.

Emlakçılar yoğun talep nedeniyle özellikle Avcılar, Büyükçekmece gibi bölgelerde kira fiyatlarında artış yaşandığını bildirdi. Zemin veya girişteki dairelerde yaşayan insanlar artık ikinci, üçüncü katlara yönelirken, az katlı binalara da talebin arttığı ifade edildi. Yeni binalar da bölgesine göre değişmekle birlikte 2+1 dairenin kiralık fiyatı bin 200 liradan başlıyor. Depremden sonra kiralık ev fiyatlarında 300-400 liralık bir artış yaşandı.

Sendika.Org