Kocaeli Kadın Platformu’ndan Ecem Balcı davasına çağrı: #EcemBalcıİçinAdalet

Kocaeli Kadın Platformu, 5 Ocak’ta kaybolan, ardından katil zanlısı Süleyman Kara'nın itirafıyla ormanlık alanda cesedi bulunan 17 yaşındaki Ecem Balcı'nın 3 Ekim'dedi davası için çağrıda bulundu. Ayrıca davanın 6’ncı duruşması için 2 Ekim saat 20.00’da #EcemBalcıİçinAdalet etiketiyle sosyal medya eylemi yapılacağı duyuruldu

Kocaeli Kadın Platformu’ndan Ecem Balcı davasına çağrı: #EcemBalcıİçinAdalet

Kocaeli Kadın Platformu, 5 Ocak 2018 günü kaybolan ve 15 Şubat 2018 gecesi katil zanlısı Süleyman Kara’nın itirafının ardından Gölcük’ün Ayvazpınar köyünde ormanlık alanda yapılan kazı sonucu cesedi bulunan 17 yaşındaki Ecem Balcı’nın davası için çağrıda bulundu.

Evrensel’in haberine göre, İzmit Belediye İş Hanı önünde bir araya gelen kadınlar, basın açıklaması öncesi bildiri dağıtarak 3 Ekim saat 09.30’da görülecek davaya çağrı yaptı. Kocaeli Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Diren Göymen, davayı uzatmak ve karıştırmak için verilen çelişkili beyanlarla cinayetin üstünün örtülmeye çalışıldığını, buna izin vermeyeceklerini söyledi.Sanık Kara’nın en ağır cezaya çarptırılması için davanın takipçi olacaklarını belirten Göymen, “6’ncı celse öncesi gelen Adli Tıp raporunda katilin ifadesinde yer alan ayrıntılarla rapor örtüşmektedir. Adli Tıp raporu ile de suçu kanıtlanmış olan Süleyman Kara’nın en ağır cezayı alması için davanın takipçisiyiz” dedi.

“Dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz”

“Gerçek adalet” mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini ifade eden Göymen, “Biz kadınlar, kadını görmezden gelip erkeği kollayan, kadınların yıllardır mücadele ettiği en temel hakları koruma altına alan İstanbul Sözleşmesi’ni iptal etmeye çalışan iktidarın, şiddeti, cinayeti meşrulaştıran bu erkek yargının karşısında gerçek adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Bizlere hayatı dar eden bu kadın düşmanı politikaların karşısında haklarımızı ve hayatlarımızı savunmaya, isyanımızı haykırmaya ve hesap sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz”

3 Ekim Perşembe günü saat 09.30’da Kocaeli Adliyesi’nde yapılacak olan duruşmaya çağrı yapan Göymen, “Perşembe günü Kocaeli Adliyesi önünde haykıracağız. Bir kişi daha eksilmeyene dek, bu davaları takip edecek, katillerden hesap soracağız. 2 Ekim Çarşamba günü saat 20.00’de #EcemBalcıİçinAdalet diyerek sosyal medya eyleminde olacağız” dedi.

Sendika.Org