“Kırmızı Gül’ün Defteri” kitabı tanıtıldı

Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Çağdaş Aydın anısına hazırlanan “Kırmızı Gül’ün Defteri” kitabı ailesinin ve dostlarının katıldığı bir buluşma ile tanıtıldı

“Kırmızı Gül’ün Defteri” kitabı tanıtıldı

4 yıl önce Suruç’ta yaşanan katliamda hayatını kaybeden Çağdaş Aydın’ın ailesi tarafından hazırlanan ve yolları Çağdaş’la kesişen dostlarının, sevdiklerinin kaleminden Çağdaş’ın anlatıldığı kitap Ceylan Yayınları’ndan çıktı. İstanbul Kayy-Der’de 20 Ekim Pazar günü kitap için bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Suruç aileleri, Cumartesi İnsanları ve farklı kurumlardan temsilcilerin katıldığı toplantıda Çağdaş’ın annesi Saniye Aydın, kardeşi Yoldaş Aydın ve kendisi de Suruç’ta yaralanan babası Fethi Aydın kitap çalışmasını anlattı. Saniye Aydın yaptığı konuşmada oğlunun anısını yaşatmak üzere yola çıktıklarını söyleyerek 4 yıldır verdikleri adalet mücadelesinden bahsetti. Her ayın 20’sinde gerçekleştirdikleri anma eylemlerini hatırlatarak sorumluların hesap vermesi için bu eylemlere herkesin katılımını ve desteğini önemsediklerini aktardı.

Çağdaş’ın kardeşi Yoldaş kitabın Çağdaş’ın hayatını ve mücadelesini anlatmak üzere hazırlandığını, kolektif bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Yoldaş Aydın kitaptan elde edilecek gelirin Suruç’ta hayatını kaybedenler anısına kurulacak vakfa aktarılmasını planladıklarını söyledi. Çağdaş’ın Babası Fethi Aydın ise Suruç’a yolculuklarının barış için köprü olma amacı taşıdığını bugün de aynı inançla hareket etmeye devam ettiklerini ifade etti.

Etkinlikte annesi Nazegül Boyraz’ı Suruç’ya kaybeden Yasemin Boyraz; eşi Cemil Yıldız’ı Suruç’ta kaybeden Sultan Yıldız ve 10 Ekim Ankara katliamında oğlu Güney Doğan’ı kaybeden Derman Doğan da birer konuşma yaptı. Çağdaş Aydın’ın her hafta yanlarında yer aldığı Cumartesi İnsanları adına Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak ve SGDF temsilcisi de Çağdaş’ı andıkları birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Saniye ve Fethi Aydın konuklar için Kırmızı Gül’ün Defteri kitabını imzaladı. Kitap önümüzdeki haftadan itibaren kitabevi raflarında yerini alacak.

Sendika.Org