“Kadınları taciz eden akılla, toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğini derslerden kaldıran akıl aynı”

Ege Üniversitesi'nde yaşanan taciz olayının ardından kadınlar kampüs girişinde açıklama yaparak "Ege Üniversitesi’nde kadınları taciz eden erkek akılla geçtiğimiz aylarda toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğini derslerden kaldıran akıl aynı akıldır" dedi

“Kadınları taciz eden akılla, toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğini derslerden kaldıran akıl aynı”

Geçtiğimiz günlerde İzmir’deki Ege Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nda kalan bir kadın öğrenci, kampüsün içindeki yurt yakınında bir erkeğin fiziksel tacizine maruz kaldı. Kadın öğrenciye saldıran Aykut Y, etraftaki diğer öğrencilerin güvenliği ve polisi çağırmasıyla gözaltına alındı, ifadesinin alınmasının ardından da serbest bırakıldı.

Üniversiteli kadınlar bugün kampüs girişinde “Katledilmediğimiz, tacizsiz kampüsler kuracağız” yazılı pankart açarak açıklama yaptı. Kadınlar yaptığı açıklamada, karakoldayken Rektör Necdet Budak’a ulaşmaya çalıştıklarını ancak ulaşamadıklarını belirterek şunları söyledi:

Kadın arkadaşlarımızın şikayeti üzerine Bornova Merkez Karakoluna götürülen şahıs 1 günlük gözaltının ardından serbest bırakıldı. Arkadaşlarımız karakoldayken rektöre ulaşmaya çalıştığı halde bir geri dönüş alamadılar. Olayın ertesi gününde saat 17.00’a kadar açıklama yapacağını söyleyen rektörlükten bir açıklama gelmedi. Öğrencilerin gerçekleştirdiği #egedetacizvar etiketi gündem olunca açıklama yapan Ege Üniversitesi Senatosu hiçbir ışıklandırmanın olmadığı yola da sosyal medyadaki etiket sonrasında ışıklandırma yapıldı.

Rektörlük Sezen Zambak’ın ölümüne de sessiz kaldı

Kadınlar, geçtiğimiz ay Ege Üniversitesi’ne diplomasını almaya geldiğinde ehliyetsiz traktör kullanan bir kişi tarafından ezilerek hayatını kaybeden Sezen Zambak’a da değinerek rektörlüğün bu konuda da tepkisiz kalmasını eleştirdi

Sezen Zambak bundan tam bir ay önce üniversiteye diplomasını almaya geldiğinde ehliyetsiz traktör kullanan bir kişi tarafından traktör çarpması sonucu ezilerek yaşamını yitirdi. Sezen’e çarpan şahıs gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ege üniversitesi 2 günlük yas dışında öğrencilere herhangi bir açıklama yapmadı. Hukuki sürecin takipçisi olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Senatosu iki olayda da faillerin serbest bırakılmasına bir tepki vermemiştir.

6284 sayılı kanun ile ilgili broşür dağıtılması için rektörlük ile görüşme taleplerinin dikkate alınmadığını söyleyen kadınlar, şunları kaydetti:

Bir hafta önce üniversiteli kadınlar olarak 6284 sayılı yasanın ve İstanbul Sözleşmesi’nin anlatıldığı broşürlerin dağıtılması için rektörlükten görüşme talep ettiğimizde bu talebimiz dikkate alınmadı. Üniversitelerde bu yasa gereğince toplumsal cinsiyet eşitliği dersleri uygulanması gerekirken bu dersler YÖK yönetmeliğinden kaldırılmıştır. 2 gün önce Ege Üniversitesi’nde kadınları taciz eden erkek akılla geçtiğimiz aylarda toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğini derslerden kaldıran akıl aynı akıldır. YÖK’ün üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak gibi bir derdi yoktur. Üniversitelerde güvenlik; ehliyetsiz traktör kullandırmakla ,taciz eden kişiyi 1 günde serbest bırakmakla,güvenlik sayısını arttırmakla sağlanmaz. Bu erkek akıl değişmedikçe kadınların güvenliğinden söz etmeniz inandırıcı değildir.

EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE TACİZ: “ÖĞRENCİ OLMAYAN BU ERKEK KAMPÜSE NASIL GİRDİ?”

Sendika.Org