Kadınlar Birlikte Güçlü, İzmir’den seslendi: “Kadın cinayetlerini acil önle”

İzmir Karşıyaka'da bulunan İZBAN önünde toplanan kadınlar "Kadın Cinayetlerini Acil Önle" kampanyası kapsamında basın açıklaması gerçekleştirip taleplerini haykırdılar

Kadınlar Birlikte Güçlü, İzmir’den seslendi: “Kadın cinayetlerini acil önle”

Kadınlar, 25 Kasım öncesinde Türkiye’nin dört bir yanında “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası başlattı. Kadınlar kampanya kapsamında şiddete karşı bulundukları her yerde ses çıkarıyorlar.

Kampanya kapsamında İzmir’de toplanan kadınlar bir açıklama gerçekleştirdi. İzmir Karşıyaka’da bulunan İZBAN (İzmir Banliyö Taşımacılığı Anonim Şirketi) önünde toplanan kadınlar ses çıkararak kampanyayı başlattıklarını duyurdu.

Kadınlar açıklama öncesi, “Erkek şiddetini durdur”, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini tanı”, “6284’ü uygula”, “Yeterli sığınak aç”, “Şiddeti izleme, müdahale et”, “Cezasızlığa son ver”, “Ekonomik haklarımızı güvence altına al”, “Kadınlara yönelik sosyal politikaları aileyle sınırlandırma” diyerek taleplerini yükselttiler.

Karşıyaka Caddesi boyunca yürümek isteyen kadınlar polis engeliyle karşılaştılar. Polisin yürüyüşü engellemesi üzerine kadınlar 10 dk. boyunca oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Kadınlar Birlikte Güçlü adına yapılan açıklamayı Pınar Usta okudu. Usta okuduğu açıklamada katledilen tüm kadınların hikâyelerinin birbirine benzediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Kampanyamızı başlatırken bugün, burada 100 kadının hikâyesini paylaşıyoruz. Unutulmamalı ki bu 100 kadın, ne yazık ki her yıl öldürülen belki binlerce kadından çok azı ve bu kadınlara yaşatılanlar asla istisnai değil. Bazılarının ismi tanıdık, bazılarının değil; yaşları, nerede yaşadıkları, çalışıp çalışmadıkları, ne iş yaptıkları, anadilleri, hayat tarzları, cinsiyet kimlikleri değişiyor. Ama yine de burada adı geçen/geçmeyen kadınların hikâyeleri birbirine son derece benziyor ve hepsinin en büyük ortak noktası erkeklerin öldürmeyi kendinde hak görmesi ve cinayetlerin ‘geliyorum’ demesi, yani pek çok aşamada önlenebilecek olmaları.

Sendika.Org