Kadına taşlı sopalı saldırının cezası 20 ay taksitle 2 bin 240 TL

Şırnak’ta Leyla Yıldırım’ı taş ve sopayla darp eden Agit Saknak hakkında mahkeme 2 bin 240 TL para cezasına hükmetti. Ayrıca para cezası 20 ay taksite bölündü

Kadına taşlı sopalı saldırının cezası 20 ay taksitle 2 bin 240 TL

Şırnak’ın Kumçatı beldesinde sopayla ve taşla 22 yaşındaki Leyla Yıldırım’ı darp eden Agit Saknak adlı kişi hakkında mahkeme olayı, “basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde basit yaralama” niteleyerek para cezası verdi. Ayrıca mahkeme Saknak’a verdiği 2 bin 240 Tl para cezasını da 20 takside böldü.

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Leyla Yıldırım, geçtiğimiz sene kardeşi Nihat Yıldırım’ı öldüren kişilerin ailesi tarafından darp edildi. Hastaneden darp raporu alan Yıldırım, yaşadığı şehri terk etmek zorunda kaldı.

“Sopa ile ağzıma vurdu”

Şırnak Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada sanık Saknak kendisini “Olay günü çobanlık yapıyordum. Leyla buraya gelerek, ‘Burası bizim arazimiz’ dedi. Ben de kendisine, ‘Sizin değil aşiret ağasınındır’ dedim. Yakamı tutunca kendisini ittirdim. Olay esnasında hayvanların eve gelmesi için onlara taş atmıştım. Bu taşlardan biri Leyla’ya gelmiş olabilir. Suçsuzum.” sözleri ile savundu.

Yıldırım ise Saknak’ın bu ifadelerinin yalan olduğunu saunarak mahkemede şunları söyledi: “Saknak ailesi bu olaydan önce kardeşimi öldürmüşlerdi. Olay günü koyunlarını bizim arazide otlatıyordu. Kendisini uyardım. Elinde sopa ile koluma ve ağzıma vurdu. Sonra olay yerinden kaçarak ayrıldı.”

Taksitli para cezası

Mahkeme olayı, “basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde basit yaralama” olarak değerlendirerek Saknak’a 180 gün hapis karşılığı adli para cezası verdi. Mahkeme, “Sanığın eylemini haksız bir fiilinin meydana getirdiği hiddet ve elemin etkisi altında işlediği anlaşılmakta” diyerek 180 günü 135 gün karşılığı adli para cezasına indirdi. Mahkeme, bu cezayı da kişinin ‘Geçmişi ve verilen cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini’ göz önünde bulundurarak 112 gün karşılığı adli paraya düşürdü. Mahkeme son olarak 2 bin 240 lira para cezasını da 20 taksite böldü.

Sendika.Org