Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: Eylül ayında erkekler 53 kadını öldürdü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Eylül 2019 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre eylül ayında 53 kadın erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: Eylül ayında erkekler 53 kadını öldürdü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Eylül 2019 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre eylül ayında 53 kadın erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti.

“Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Kadın cinayeti haberleri şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıyorken; cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesi zorlaşmaktadır” denilen raporda, İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili kurumlarının tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığı belirtildi.

Raporda eylül ayında işlenen kadın cinayetlerinin 11’i kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçerken, 2’si ekonomik sebeplerden, 9’u boşanmak istemesi, barışmak istememesi gibi kararları yüzünden işlendi. Rapora göre 31 kadının ise neden öldürüldüğü tespit edilemedi. Kadınlardan 18’inin eşleri, 6’sının tanıdıkları, 5’inin sevgilileri, 3’ünün oğlu, 2’sinin ağabeyi ve 2’sinin de eski eşleri tarafından öldürüldüğü belirtilen raporda, 17 kadının katilinin ise tespit edilemediği belirtildi.

Kadınlardan 18’inin kesici aletle öldürüldüğü belirtilen raporda, ateşli silah ve yakarak öldürmenin dışında 17’sinin ise nasıl öldüğünün tespit edilemediği belirtildi. Öte yandan 30 kadının evinde, 6’sının sokakta ve 2’sinin parkta öldürüldüğü bilgisi de raporda yer aldı.

Raporun tamamı için tıklayınız!

Sendika.Org