Kadıköy’de 10 Ekim anmasına polis saldırısı: 9 kişi gözaltına alındı

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler için Kadıköy Rıhtım’da düzenlenen anmaya yüzlerce kişi katıldı. Polis "Katil devlet hesap verecek" sloganının atılmasıyla kitleye saldırdı

10 Ekim 2015’te Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’nde yaşamını yitirenler, katliamın dördüncü yıldönümünde pek çok ilde düzenlenen anma etkinlikleri ve eylemler ile anılırken en kitlesel eylem İstanbul Kadıköy’de düzenlendi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kadıköy Rıhtım’da düzenlenen anmaya yüzlerce kişi katılırken, “Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı bir pankart açıldı.

Anmada Suruç ve Ankara katliamında hayatını yitirenlerin yakınları da söz alarak adalet taleplerini yineledi. Açıklamayı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından kurulan Emek Barış ve Demokrasi Koordinasyonu adına DİSK Yönetim kurulu üyesi Kanber Saygılı okudu. Saygılı, istihbarattan habersiz kuş uçmayan, bakanlıklara yakın olan meydanda 103 yurttaşın katledilmesinde çok büyük istihbarat zafiyati olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Patlama sırasında hiç polis yoktu. Yerde yaralılar hayatta kalma mücadelesi verirken gaz bombası atılmasını, TOMA’lardan su sıkılmasını unutmayacağız. Yerel seçimlerde tüm baskılarına rağmen boyun eğmeyen halkın karşısında iktidar yenilgi aldı. Bu çürümüş düzeni oldukça mücadele edenler de olacak, bu çürümüşlük, yolsuzluk yok olana kadar.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım arasındaki sürece ilişkin “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” açıklamasına da değinen Saygılı “Davutoğlu ’nun açıklamasını ve IŞİD’e öfkeli gençler demesini unutturmayacağız. Bu açıklama istihbarat zafiyetini gözler önüne sermektedir” ifadelerini kullandı.

Alanda atılan “Katil devlet hesap verecek” sloganının ardından kitleye saldıran polis, eyleme katılanları Kadıköy Çarşı istikametinde sürükledi. Polisin saldırısında 9 kişi gözaltına alındı. Edindiğimiz bilgiye göre gözaltına alınanlar sağlık kontrollerinin ardından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Ersin Yükselir, Kağan Ünal, Ozan Arslan, Yiğit Candemir, Can Şaşmaz, Rıza Yurtsever, Ahmet Ediz Kankur, Göksel Kılınç, Mert Özyer.

 

Sendika.Org