İşgali kabul etmediklerini söyleyen Şam’dan Kürtlere çağrı: “Hükümetin yanına dönün”

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad, Kürtlere Suriye hükümetinin yanına dönme çağrısında bulundu. Mikdad, ayrıca Suriye'nin kendi sınırlarını koruyacağını ve herhangi bir işgali kabul etmeyeceğini belirtti

İşgali kabul etmediklerini söyleyen Şam’dan Kürtlere çağrı: “Hükümetin yanına dönün”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’nin kuzeyinden askeri birlikleri çekerek, Türkiye’nin olası bir operasyonuna yeşil ışık yakması sonrasında Suriye hükümetinden ilk tepki geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Kürtlere seslenerek hükümetin yanında durma çağrısı yaptı.

Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin yakın zamanda harekete geçeceğine işaret eden Mikdad, Kürtlere “uçuruma dalmak yerine Suriye hükümetinin yanına dönmelerini” tavsiye etti. Mikdad, ayrıca Suriye’nin kendi sınırlarını koruyacağını ve herhangi bir işgali kabul etmeyeceğini belirtti.

Anavatan “kendi oğullarını hoş karşılayacaktır” ifadesini kullanan Mikdad, Şam hükümetinin Suriye’nin sorunlarını şiddete başvurmadan çözmek istediğini vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad’ın açıklamaları hükümet yanlısı yayın yapan El-Vatan gazetesinde yer aldı.

Kürtler de Şam’la ittifak kurabileceklerini belirtmişti

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Ebdî de, bir saldırı karşısında Suriyeli lider Başar Esad ile ittifak yapabileceklerini söylemişti.

Demokratik Suriye Güçleri: “Kürtler bir saldırı karşısında Esad’la ittifak yapabilir”

Sendika.Org