HDP: “Kuzey Suriye’de açılacak cephe çözümsüzlüğü derinleştirecek”

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri operasyon açıklamasına karşı HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) "Kuzey Suriye’de açılacak cephe çözümsüzlüğü derinleştirecek" başlığıyla bir açıklama yayımladı. MYK'nin açıklamasında "Şu günlerde AKP-MHP iktidarının kuzey ve doğu Suriye’ye yönelik yeni bir askeri saldırıyı gündeme alması bu nedenle son derece tehlikeli ve yanlış bir adımdır" değerlendirmesine yer verildi

HDP: “Kuzey Suriye’de açılacak cephe çözümsüzlüğü derinleştirecek”

ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğu sınırından çekilmesi ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyon açıklamasına karşı HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) “Kuzey Suriye’de açılacak cephe çözümsüzlüğü derinleştirecek” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamada “Suriye’de iç savaşı sona erdirecek olanın tüm tarafları kapsayacak demokratik bir diyalog ve müzakere süreci olduğu” ifadesine yer verildi. Suriye’nin kuzeydoğusuna yapılması planlanan askeri operasyon için ise “Şu günlerde AKP-MHP iktidarının kuzey ve doğu Suriye’ye yönelik yeni bir askeri saldırıyı gündeme alması bu nedenle son derece tehlikeli ve yanlış bir adımdır” değerlendirmesine yer verildi.

“Suriye toprakları üzerinde ameliyat yapmayı hedefliyorlar”

Açıklamada operasyonun Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumayacağını aksine Suriye toprakları üzerinde ameliyat yapmayı ve demografik yapıyı değiştirmeyi hedeflediği belirtildi. “Böyle bir müdahalenin yol açacağı yıkımlar ve nüfus mühendisliği aynı zamanda uluslararası hukuk açısından insanlığa karşı suç kategorisine girecektir” denilerek askeri operasyonun yaratacağı yıkıma dikkat çekildi.

“IŞİD üyelerinin AKP’ye teslim edilmesi ülkemiz için büyük bir tehdittir”

HDP MYK yayımladığı açıklamada, tutuklu bulunan IŞİD üyelerinin sorumluluğunu AKP’nin almasını şöyle değerlendirdi:

Öte yandan ABD’nin açıklamasına göre, cezaevlerinde olan IŞİD teröristlerinin AKP-MHP iktidarına teslim edilecek ve sorumluluğun Türkiye’ye bırakılacak olması da ülkemiz açısından büyük bir tehdit ve sorun olacaktır. Bu adım aynı zamanda IŞİD için yeniden örgütlenme imkânlarını açığa çıkaracak, uyuyan hücrelerin harekete geçmesi ile bölgeyi tekrar 2014’teki gibi derin bir karanlığa sürükleyecektir. Bu durumla birlikte IŞİD Türkiye’de de siyasi dengeleri ve toplumsal dokuyu doğrudan etkileyecek bir faktör haline gelecektir.

HDP MYK, Birleşmiş Milletler’in yanı sıra Suriye sorununa müdahil olan tüm uluslararası kesimleri uluslararası hukuk açısından kabul edilemez olan bu duruma ve yeni savaş riskine karşı sorumluluk almaya çağırdı.

Türkiye barış ve demokrasi güçlerini de “AKP-MHP ittifakının sarsılmış olan iktidarlarını sağlamlaştırmak için attıkları bu adıma karşı etkili ve kararlı bir duruş sergilemeye” çağıran açıklama şu ifadelerle sonlanıyor:

Böyle bir askeri müdahalenin anlamı Türkiye toplumu için daha çok baskı, daha çok zam, daha çok yoksulluk, daha derin kriz, daha yaygın hukuksuzluk ve demokrasisizlik demek olacaktır. Türkiye bu adımla sınırı belirsiz tehlikeli bir maceraya ve dibi olmayan derin bir tuzağa sürüklenmek istenmektedir. Bunu hep birlikte durdurabiliriz.

Sendika.Org