Halkevleri: “Kaz Dağları’nı da barışı da ancak mücadele ederek savunabiliriz”

Halkevleri, 12 Ekim Su ve Vicdan Mitingi’nin AKP iktidarının Suriye'nin kuzeyinde başlattığı savaş nedeniyle ertelenmesine karşı bir açıklama yayımlayarak “Kaz Dağları'nı da barışı da ancak mücadele ederek savunabiliriz” dedi.

Halkevleri: “Kaz Dağları’nı da barışı da ancak mücadele ederek savunabiliriz”

Kaz Dağları’nda yapılan altın madeni faaliyetine karşı, Çanakkale’de yapılması planlanan 12 Ekim Su ve Vicdan Mitingi, CHP’li Çanakkale Belediyesi, Ege Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve tertip komitesi tarafından belirsiz bir tarihe ertelendi. Yapılan erteleme açıklamasında Suriye’nin kuzeyinde başlayan savaş gerekçe gösterildi.

Erteleme kararıyla ilgili açıklama yapan Halkevleri, “Kaz Dağları’nı da barışı da ancak mücadele ederek savunabiliriz” dedi ve 12 Ekim Su ve Vicdan Mitingi’nin yapılması için çağrı yaptı.

Biz sustuğumuzda, iktidar maden projelerini onaylamaya devam edecek

Çağrıda şu ifadelere yer verildi:

Bu savaş, halklar, iktidara ve sermayeye karşı hakları için doğa için mücadele edenler “sussun” diye. Biz sustuğumuzda, Alamos Gold siyanürle madencilik yapmaya devam edecek, iktidar maden projelerini onaylamaya devam edecek durmayacak, savaş onlara yarayacak.

Barışı da Kaz Dağları’nıda ancak mücadele ederek savunabiliriz! Tertip Komitesi kararını geri almalıdır, 12 Ekim’de Kaz Dağları için buluşma gerçekleştirilmelidir.

Ekolojik yıkıma karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz!

Ekoloji Birliği de konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, mitingin ertelenmesine ve erteleme gerekçesine tepki gösterdi. Savaşların da bir yıkım olduğu gerçeğine dikkat çekecek şekilde, ekoloji mücadelesinde “savaşa karşı barışı, ekolojik yıkıma karşı yaşamı savunma” anlayışı olması gerektiği vurgusu yapılan açıklamada, ekolojik yıkıma karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edileceği mesajı da verildi.

26 Ekim’de Ankara’dayız!

Çanakkale Mitingi ertelense de, 26 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR diyoruz” mitingini örgütleme devam edildiğinin belirtildiği açıklamada “Tüm bileşenlerimizi, ekoloji mücadelesi veren dernek ve platformları, tüm emek ve demokrasi güçlerini Ankara mitingine katılım çalışmalarını aksatmadan sürdürmeye çağırıyoruz. Saldırı sürüyor, mücadele de sürecek” denildi.

Sendika.Org