Genel-İş üyesi işçiler Maltepe Belediyesi önünde: “TİS uygulansın, işten atılanlar işe geri alınsın”

DİSK Genel-İş Sendikası'nda örgütlü işçiler, 1 yıldır TİS'i uygulamayan ve sendika yöneticisi işçiyi işten atan Maltepe Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler

Genel-İş üyesi işçiler Maltepe Belediyesi önünde: “TİS uygulansın, işten atılanlar işe geri alınsın”

DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube ile Maltepe Belediyesi arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) Belediye tarafından 1 yıldır uygulanmaması üzerine işçiler bugün Maltepe Belediye Başkanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

“Yıllık asgari ücret farklarının işçilere yansıtılması”, “haftalık çalışma saatinin 45 saatten 40 saate indirilmesi”, “çocuk haklarının korunması ve çocuk işçiliği ile mücadele”, “kadına yönelik şiddete karşı yaptırım uygulanması”, “engelli haklarının korunması” ve “iş güvencesi” gibi temel taleplerin yer aldığı TİS’in uygulanmasını isteyen işçiler, “CHP’li yetkililerle defalarca görüşme yapıldığını ancak buna rağmen Maltepe Belediye yönetiminin hiçbir adım atmadığını” belirtti.

TİS’i uygulamayan belediye, sendika yöneticisinin iş akdini feshettti

TİS’in kapsadığı maddeleri 1 yıldır uygulamayan Maltepe Belediyesi, Genel-İş Sendikası üyesi işçileri yandaş sendikalara kaydetmeye çalışarak istifaya zorladı ve işçileri işten atmakla tehdit etti. Ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışan, sendika şube yöneticisi Alkan Okuducu belediye yönetimi tarafından sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek işten atıldı.

İşçiler Maltepe Belediye Başkanlığı önünden TİS’i uygulamayan yöneticilere şöyle seslendi:

Biz hem hukuken geçerli, hem de emekçilerin ekonomik kriz yükünün altına ezilmeyeceği bir sözleşme imzaladık. Bugüne kadar her türlü diyalog ve müzakere yolunu sonuna kadar zorladık. Ancak belediye yöneticileri ve bürokratları imzaladıkları sözleşmeyi uygulamamaktadır. İşçilerin Toplu Sözleşme ile kazandığı hakları gasp edenler, sendika şube yöneticimiz Alkan Okuducu ve 20’ye yakın işçiyi gerekçesiz işten attı. Toplu Sözleşmemiz uygulanıp, Alkan Okuducu arkadaşımız işe geri alınıncaya kadar Maltepe Belediyesi önünde direniş ateşini yakıyor ve Belediye önünde süresiz eyleme geçiyoruz. Tüm işçileri, emekçileri, emek dostlarını ve Maltepe halkını direnişimize destek vermeye çağırıyoruz. Son olarak buradanbaşta Aliağa işcileri, Somadan Ankara’ya yürüyen madencileri, KHK zulmüne karşı hakları için Ankara’da bir araya gelmeye çalışan emekçiler olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında işi ve ekmeği için direnen işçileri ve emekçileri selamlıyorum.

Sendika.Org