Fransa ve Almanya’dan Suriye operasyonuna karşı açıklamalar

Fransa ve Almanya "Türkiye'nin tek taraflı müdahalesi Suriye'de gerilimi daha da tırmandıracaktır" açıklamasında bulundu

Fransa ve Almanya’dan Suriye operasyonuna karşı açıklamalar

Fransa Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yapacağı askeri operasyonun IŞİD’e karşı mücadeleyi zayıflatacağını ifade ederek tek taraflı her türlü faaliyetten uzak durulması çağrısı yaptı.

Fransız Dışişleri Bakanlığı ayrıca Kuzey Suriye’de yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu tutuklu savaşçıların suçu işledikleri yerde yargılanmaları gerektiğini belirtti. Bakanlık, Avrupalı ülkelerin şu ana kadar ABD’nin bu yönde yaptığı başvurularını kabul etmediğinin altını çizdi.

Almanya ise Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine tek taraflı bir askeri harekattan kaçınma çağrısı yaparken, “Böyle bir operasyon gerilimi tırmandırır, istikrarsızlığı derinleştirir, insani bakımdan da sonuçları vahim olur” dedi.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Merkel hükümetinin sözcü vekili Ulrike Demmer operasyonla ilgili sorular üzerine, “Federal hükümet, Türk siyasetçilerin Kuzey Suriye’de tek taraflı bir askeri operasyon başlatılacağı yönünde yineledikleri açıklamaları çok ciddiye alıyor” açıklamasını yaptı. Henüz bu yönde Türk tarafınca atılmış somut adımlar olmadığını söyleyen Demmer, “Türkiye’nin tek taraflı bir askeri müdahalesi, Suriye’de gerilimin daha da tırmanmasına ve bu ülkedeki istikrarsızlığın daha derinleşmesine yol açacaktır. Ayrıca bunun, güvenlik politikaları ve insani bakımdan sonuçları vahim olur” diye konuştu.

Sendika.Org