Feyzioğlu’nun “Devlet sivilleri korumak zorunda değil” sözlerine suç duyurusu

HDP, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “Devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir” sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Feyzioğlu hakkında TBB’ye şikayette bulundu

Feyzioğlu’nun “Devlet sivilleri korumak zorunda değil” sözlerine suç duyurusu

TSK ve beraberindeki cihatçıların Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı harekatta hem Suriye tarafında hem de Türkiye’de tarafında çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Sivil ölümlerle ilgili bir televizyon programında açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, sivil ölümleri “Uluslararası hukukun bu çatışmaları düzenleyen maddelerine göre, eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa, saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak zorunda değildir” sözleri ile savundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Feyzioğlu’nun bu sözleriyle kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirterek, hem savcılığa suç duyurusunda hem de TBB’ye şikayette bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, sivil katliamları meşrulaştırmak için uluslar arası hukukun manipüle edildiğini belirterek “Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Kürt düşmanlığı ile sınırları uluslararası hukukla belirtilmiş savaş suçu işlemektedir” dedi.

Feyzioğlu’nun hak ve yetkilerini aşarak konumuna aykırı davrandığını ve TBB’yi değil, siyasi iktidarı temsil ettiğini belirten Başaran, “İşgal güzellemeleri Barolar Birliği’nin ne sorumluluğu ne de yetkisindedir. Mevcut ulusal ve uluslararası yasaların hukuksallığı ve adaleti hedeflemesi gerektiğini ve savaş emrinin hukuksallığını sorgulayıp tartışması gereken Feyzioğlu’nun görevi emirlere uygun yorum yapmak değildir. Bu açık açık Kürt düşmanlığı ve savaş suçudur” dedi.

 Sendika.Org