Eylül ayı iş cinayetleri raporu: 145 işçi katledildi, Nadira Kadirova dahil

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Eylül ayı iş cinayeti raporunu açıkladı. Rapora göre eylül ayında en az 145 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2019 yılının ilk dokuz ayında en az 1320 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Eylül ayı iş cinayetleri raporu: 145 işçi katledildi, Nadira Kadirova dahil

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Eylül ayı iş cinayeti raporunu açıkladı. Rapora göre eylül ayında en az 145 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2019 yılının ilk dokuz ayında en az 1320 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 145 işçinin 122’si ücretli (işçi ve memur), 23’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

İSİG Meclisi tarafından hazırlanan Eylül ayı iş cinayeti raporu göre 6’sı çocuk, 11’i kadın ve 9’u göçmen olmak üzere en az 145 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Tarım ve inşaat işkolları sırasıyla %28 ve %21 oranlarla iş cinayetlerinin yaşandığı sektörlerin başında geliyor. Dördü 14 yaş ve altında olmak üzere altı çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, gıda ve kağıt işkollarında gerçekleşti.

Nadira Kadirova’yla beraber 11 kadın işçi Eylül ayında katledildi

Ölen kadınların tamamını ücretli işçi ve kamu çalışanı kadınlar oluştururken, AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde silahla şüpheli bir biçimde ölen Nadira Kadirova da İSİG Meclisi’nin Eylül ayı iş cinayetleri raporunda şu ifadelerle yer aldı:

Nadira Kadirova, 23 yaşında, Özbekistanlı, AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın hasta eşine bakıcılık yapıyordu, tacize uğradığı ve intihar ederek yaşamına son verdiği iddia ediliyor.

İş cinayetinde ölen bir diğer göçmen kadın ise Ozodkhon Abdıkarımova. 24 yaşındaki Özbekistan vatandaşı Abdıkarımova, Zonguldak Çaycuma’da çalıştığı birahanede bir müşteri tarafından vurularak katledildi.

İş cinayetlerinde katledilen 11 kadının isimleri şöyle: “Aynur Üstün, Aycan Kara, Hacire Aslan, Fatma Çetinavcı, Emine Neslihan Ölmez, Serap Yılhan, Özlem Balcı, Hanım Akbulak Elyagut, Saffet Küçükyılmaz, Ozodkhon Abdıkarımova, Nadira Kadirova”

Yılın ilk 9 ayında en az 91 göçmen iş cinayetinde katledildi

Eylül ayında 9 göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci işçilerin 4’ü Afganistan, 2’si Özbekistan, 1’i Azerbaycan, 1’i Rusya ve 1’i Ukrayna vatandaşı. Yılın ilk dokuz ayında ise en az 91 göçmen işçi çalışırken yaşamını yitirdi.

Çalışırken katledilen göçmenlerin sayısı artarken bu ay içinde hiç Suriyeli olmadığını vurgulayan İSİG Meclisi bu durumun ortaya çıkması konusunda İstanbul Valiliği’nin aldığı geri gönderme kararı sonrası “Suriyeli işçilerin işe gidememesi ve iş cinayetine uğrasa da saklanması/açığa çıkmaması” yorumunda bulundu.

Elektrik çarpması 200-300 TL’lik bir maliyetle önlenebilir

En fazla ölüm nedenlerinin sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, elektrik çarpması, intihar ve şiddet olduğunu raporda geçiren İSİG Meclisi, iş cinayetlerinin nedenlerinden ilk üçünün hiç değişmediğini ve bunlara önlem alınmadığını belirtiyor.

“Düşük bir maliyetle önlem alınabilecek elektrik çarpmaları patronların niyetinin bir göstergesi” diyen İSİG Meclisi,  son aylarda sürekli artan ve neredeyse her on işçinin birinin ölümünün sebebi olan elektrik çarpmalarının 200-300 TL’lik bir maliyetle önlenebileceğini açıkladı.

“Ölenlerin 3’ü sendikalı, 143’ü sendikasız işçi”

Sonunda ölen tüm işçilerin isimlerinin yazıldığı raporda, “Ölenlerin 3’ü sendikalı işçi, 143 işçi ise sendikasız” denilerek sendikalı olmanın da önemi vurgulanıyor. Ancak ölen başka sendikalı işçilerin de olabileceğine dikkat çeken İSİG Meclisi raporu şöyle sonlandırmış:

Ölenlerin 3’ü sendikalı işçi, 143 işçi ise sendikasız. Diğer yandan ölen başka sendikalı işçiler de olabilir. Ancak kâğıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansımız olmadığını da belirtelim. Bu durum özellikle kamu çalışanı/memur sendikaları açısından daha da tespit edemediğimiz bir husus.

Sendika.Org