“Eş başkanlık sistemine dönük saldırılar kadın mücadelesinedir”

HDP Kadın Meclisi Hakkari, Mardin ve Van'daki eş başkanlarının tutuklanmasına karşı "Eş başkanlık sistemine dönük saldırılar kadın mücadelesinedir" başlıklı açıklama yayımladı

“Eş başkanlık sistemine dönük saldırılar kadın mücadelesinedir”

Hakkari’nin merkez ve Yüksekova, Mardin’in Nusaybin ve Van’ın Erciş ilçe belediyelerinin eş başkanlarının tutuklanmasının ardından HDP Kadın Meclisi “Eş başkanlık sistemine dönük saldırılar kadın mücadelesinedir” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

HDP’ye ve Kürt halkına yönelik saldırıların aynı zamanda kadın mücadelesine dönük olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

HDP’ye, Kürt halkına yönelik saldırılar aynı zamanda kadın mücadelesine dönük saldırılardır. Çünkü kadınların yüzlerce yıldır verdikleri var olma, eşitlik ve özgürlük mücadelesi bugün Kürt kadınları şahsında dünyada ilgi görüyor, kadın mücadelesine, ezilen halkların mücadelesine ilham veriyor. Eş başkanlık sistemine dönük saldırıların, eş başkanlarımızın rehin alınması ve eş başkanlık gerekçe gösterilerek belediyelerimize kayyım atanması hazmedemedikleri kadın mücadelesine, kadın kazanımlarına dönük en somut göstergedir.

Sendika.Org