Emine Bulut davası: “Bulut öldürülmeden dakikalar önce karakola sığındı”

Eski kocası tarafından katledilen Emine Bulut'un davası Kırıkkale'de başladı. Kadınlar bu davaya verilen cezanın emsal nitelikte olması gerektiğini söyleyerek dava için Kırıkkale'ye gitti

Emine Bulut davası: “Bulut öldürülmeden dakikalar önce karakola sığındı”

Eski kocası tarafından katledilen ve “Ölmek istemiyorum” çığlığı hafızalara kazınan Emine Bulut’un davası Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Sanık Fedai B. “canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Ankara Kadın Platformu da davanın takipçisi olacaklarını belirterek adliyeye gitti.

Duruşma sırasında fail salonda hazır bulundu. Can güvenliği sebebiyle Emine Bulut’un kızı ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Emine Bulut’un kızıyla, çocuk izleme merkezinde değil savcılıkta görüşüldü. Psikolog eşliğinde yapılması gereken görüşme, usullere aykırı olarak yapıldı.

Emine Bulut davasına 100 kişilik salon!

Türkiye’nin birçok ilinden gelen yüzlerce avukat da duruşmayı takip ediyor. Dava yeterli büyüklükte bir salon olmadığı için 100 kişilik bir salonda görülüyor.

Davayı takip eden Aslı Pasinli, “Küçücük bir salonda kamuoyuna mal olmuş bir davayı görmek istiyorlar. Cinayeti hepimiz gördük, bizi buraya sığdıramazsınız. Ekmek sırası gibi dizdiler insanları” diye mahkemenin özensizliğine tepki gösterdi.

Sanık Fedai B’nin avukatı: “Müvekkilim canavar mı yoksa kadınları öldürmek mi bu kadar kolay”

Sanık avukatı; “yargılama usulüne dair söz alıyorum” diyerek başladığı savunmasına “Canavarca hislerle öldürdü deniliyor. Müvekkilim canavar mı yoksa kadınları öldürmek mi bu kadar kolay” diye devam etti. Kadın cinayetleri davalarında fail avukatlarının sıkça başvurduğu manipülatif ve hileli dil, Emine Bulut davasında da fail avukatı tarafından kullanılıyor.

Sanığın avukatı savunmasını, katile ceza indirimi uygulanması yönünde yaptı. Sanık avukatı savunmasını bitirdi. Katilin “canavarca hisle öldürme” ile değil, “kasten öldürmek” ten yargılanmasını istedi.

Duruşma öncesinde kadınlar seslendi: “Ölmek istemiyoruz”

Ankara Kadın Platformu duruşma öncesinde yaptığı açıklamada “Şiddetsiz, özgür ve eşit bir hayat yaşamak istiyoruz” dedi.

Ankara Kadın Platformu adına açıklamayı okunan Esma Çağlar, “Kadınları aile içine hapseden politikalardan vazgeçilmeli ve boşanma ve nafaka hakkına yapılan saldırılara son verilmelidir. Yargılama sürecinde iyi hal ve tahrik indirimleri erkek katiller için uygulanmamalıdır. Kadın cinayetlerinin önlenmesi için atılması gereken adımlar bu şiddeti körükleyenleri samimiyetsiz açıklamaları değildir. Kadın cinayetlerinin önlenmesi için atılması gereken öncelikli adımlar kadınların taleplerinin uygulanmasıdır” dedi.

Mahkeme heyetinden müdahillik talebine ret

Mahkeme heyeti Kırıkkale Barosu’nun davaya müdahillik talebini kabul ederken, diğer tüm müdahillik taleplerini reddetti.

İddianame: “Emine Bulut’un öldürülmeden 25 dk. önce sığındığı karakol işlem yapmadan gönderdi”

Savcının sunduğu iddianamede, “Emine Bulut öldürülmeden sadece 25 dakika önce can güvenliğim yok diyerek karakola sığındı. Ama işlem yapılmayarak geri gönderildi” ifadesi yer aldı. Sanık Fedai B. susma hakkını kullandı.

Fail ilk ifadesinde Emine Bulut’un babasına “Siz benden kızımı aldınız ben de senden kızını aldım” demişti.

Emine Bulut’un avukatı failin pişman olmadığını işaret ederek “Sanık cinayetten sonra ‘haketmişti’ dedi, bu pişman olmadığını gösteriyor” dedi.

Emine Bulut’un kardeşi söz alarak şunlar söyledi:

Cinayet tasarlıydı. Benim cezaevine girmemi fırsat bilip tasarladı. Ablam sürekli şiddet görüyordu. Bir keresinde hamileyken ablamı dövüp balkona kapatmıştı. Ablam bu yüzden ayrıldı.

Bulut’un kardeşinin ardından babası söz alarak, “Faile çocuğu göstermediğimiz doğru değil. Çocuk 9 yaşına gelene kadar kendisi ilgilenmedi daha sonra da görüşmesine engel olmadık” dedi.

En son söz alan Bulut’un annesi ise, “Kızım yaralı kalsaydı ama ölmeseydi. Ben ona bakardım. Fail, arkadaşının eşini de tehdit etmişti” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur