Dünya basını Beyaz Saray açıklamasını nasıl gördü?

Türkiye'nin Suriye'de düzenleyeceği askeri operasyonla ilgili Beyaz Saray'dan gelen açıklama dünya basınında geniş yer buldu. Gazetelerde "ABD'nin Suriye politikasını değiştirdiği" ve "Kürtlerin belirsiz bir kadere terk edildiği" şeklinde yorumlar yapıldı

Dünya basını Beyaz Saray açıklamasını nasıl gördü?

Türkiye’nin Suriye’de düzenleyeceği askeri operasyonla ilgili Beyaz Saray’dan gelen “ABD bölgeden çekilecek” açıklaması dünya basınında geniş yer buldu. Gazetelerde “ABD’nin Suriye politikasını değiştirdiği”, “Kürtlerin belirsiz bir kadere terk edildiği”, “ABD’nin operasyonun boyutuna dair bir fikrinin olmadığı” ve “İşgalin yeni bir mülteci akınına neden olabileceği” şeklinde öne çıktı.

New York Times: “Trump ABD’nin politikasını değiştirdi”

New York Times operasyonla ilgili haberinin başlığını, “Trump, Türkiye’nin Suriye’de operasyon düzenlemesine onay vererek ABD’nin politikasını değiştirdi” diye attı. Gazeteye göre Trump, ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey yetkililerden gelen tavsiyelere uymadı.

Türkiye’nin operasyon kapsamında sınırdan ne kadar içeri gireceğinin ve operasyon sırasında Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile çatışıp çatışmayacağının belirsiz olduğunu belirten New York Times, QSD’nin Türkiye tarafından “terörist” olarak nitelendirildiğini diğer yandan ABD için QSD’nin IŞİD’e karşı en güvenilir ortak olduğunu yazdı.

“Kürtler bir daha asla Amerika’ya güvenmeyecek”

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyelerinden Ruben Gallego ise ABD’nin Kürtleri yalnız bırakarak sınırdan çekilmesini eleştirerek, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesine izin vermek Ortadoğu’da istikrarı en fazla bozabilecek adımlardan biridir. Kürtler bir daha asla Amerika’ya güvenmeyecek. Kendilerini korumak için yeni müttefikler arayacaklar” dedi.

Washington Post: ABD hükümetinin operasyonun boyutuna dair hiçbir fikri yok

Washington Post gazetesi ise QSD’nin ABD askerlerinin çekilmeye başlamasını eleştirdiğini yazdı. QSD’nin açıklamasında, “ABD sorumluluklarını yerine getirmedi ve Türkiye sınırından güçlerini çekti. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyi ve doğusundaki operasyonu IŞİD’e karşı savaşımıza zarar verecek ve son birkaç yılda erişilen istikrara zarar verecek” ifadeleri yer aldı.

Gazete, ABD’li askeri yetkililerin “Suriye’de IŞİD’in geri dönmesini engellemek için Kürtlerin yardımına ihtiyaç duyduklarını” söylediğini de yazdı.

Wall Street Journal: “IŞİD savaşçılarının ve aile üyelerinin toplam sayısı yaklaşık 80 bin”

Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD’li yetkililer, “askerlerinin bölgeden çekilmesine ve Kürt müttefiklerinin belirsiz bir kadere terk edilmesine dair” derin kuşkularının bulunduğunu aktardı. Bir yetkili, “Geniş kapsamlı bir çatışma çıkarsa ve Suriye’de artık bir partnerimiz kalmamışsa çekiliriz” ifadelerini kullandı.

Wall Street Journal, SDG’nin elindeki kamplarda yaklaşık 2 bin yabancı savaşçı ile 10 bin Suriyeli ve Iraklı savaşçı bulunduğunu yazdı. Gazeteye göre IŞİD savaşçılarının ve aile üyelerinin toplam sayısı yaklaşık 80 bin.

Neue Rhein Zeitung: “İşgal yeni bir mülteci akınına neden olabilir”

“Türkiye her zaman için mültecilerin yolunu açabilir” yorumunun yapıldığı Neue Rhein gazetesinde “Almanya yine bir çıkmaz içinde” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin girişeceği bir işgal denemesiyle birlikte yeni bir mülteci akınının yaşanacağına dikkat çeken gazetede şu ifadeler yer aldı:

Türkiye yine Almanya’dan edindiği savaş araçları ile komşu ülkeye girer ve müttefiki İslamcı ve cihatçı milislerin yardımı ile oraları yağmalarsa, böyle bir işgal yeni bir mülteci akınına neden olabilir. Böyle bir durumda, bu insanlar muhtemelen Türkiye’ye değil, Irak’taki Kürt bölgelerine kaçarlar. Almanya da muhtemelen bu durumu kabullenir. Afrin’e yönelik saldırı da Berlin’deki hükümet çevreleri tarafından pek kayda değer bir eleştiriye yol açmamıştı. Bu da Almanya açısından yeni bir ahlaki iflas olur.

Dithmarscher Landeszeitung: “Türkiye’nin, hiçbir müttefik bulamaması tek umut olur”

Heide’de yayımlanan Dithmarscher Landeszeitung’daki yorumda da Erdoğan’ın Suriye planlarından duyulan kaygı dile getirildi.

Türkiye’nin Suriye’ye operasyon yapması, yüz binlerce Kürdün bölgeden sürülmesi ve milyonlarca Suriyeli’nin kendi istekleri dışında sınır dışı edilmesi anlamına geldiğini ifade eden gazete “Suriye planlarında Türkiye’nin, hiçbir müttefik bulamaması tek umut olur” diye yazdı.

İlgili haberler:

Sendika.Org, BBC, DW Türkçe