Diyarbakır’da HDP milletvekilleri ve yurttaşlara polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Diyarbakır'da Demokrasi Nöbeti’ne saldıran polis, açıklama yapmak isteyenlere tazyikli su ve coplarla saldırdı. Çok sayıda kişi darp edildi ve gözaltına alındı

Diyarbakır’da HDP milletvekilleri ve yurttaşlara polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Diyarbakır’da kayyum atamasına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne Lise Caddesi’nde izin verilmemesi üzerine HDP İl Binası önünde açıklama yapmak isteyen partililere tazyikli su ve coplarla saldırdı. Milletvekilleri ve partililerin darp edildiği müdahalede çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla belediyelere atanan kayyumlara karşı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) karşısındaki Lise Caddesi’nde 53 gündür süren Demokrasi Nöbeti’ne bugün valilik kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Lise Caddesine gelen HDP milletvekilleri ve yurttaşlar, alana girişlerine izin verilmeyince açıklama yapmak üzere HDP Diyarbakır İl Binası önüne geçti. Burada toplanan partililer ve yurttaşlara, tazyikli su ve coplarla müdahale edildi. Polis saldırısında HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Musa Farisoğullları ile yurttaşlar darp edilirken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Haber takibi yapan muhabirimiz Fethi Balaman da polis şiddetine maruz kaldı.

Polis saldırısı HDP binası çevresinde toplanan yurttaşlarca protesto edildi.

Bu sırada HDP binası önünde bekletilen aileler ise daha uzak bir noktaya taşındı.

Gözaltına alınanlar

HDP binası önündeki müdahalede gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: “Lice Belediyesi Eşbaşkanı Ruken Yılmaz, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, ESP Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Nevriye Çur, Fatma Kavmaz, Mahmut Azarak, Yunus Özdemir, İbrahim Kaya, Muhammet Erlos, Hüseyin Aytekin, Yusuf Andan, Şeriban Zuğurli, Zülküf Birgül, Yusuf Ziya Yavuz, Halef Caluş, Ceylan Aslan, Tahsin Dorat, M. Sait Demir, A. Bari Mavlay, Emine Kaya.”

Sezai Temelli ve Pervin Buldan hakkında soruşturma

Kaynak: Mezopotamya Ajansı