DİSK Basın İş: “İşten çıkartmaların nedeni örgütlenmek değil örgütsüz olmak”

Hürriyet gazetesinin çok sayıda çalışanını işte çıkarmasını ile ilgili DİSK Basın İş açıklama yaptı. Basın-İş açıklamasında “İşten çıkarmaların nedeni örgütlenmek değil örgütsüz olmak” diyerek gazetecileri DİSK/Basın-İş’te örgütlenmeye çağırdı

DİSK Basın İş: “İşten çıkartmaların nedeni örgütlenmek değil örgütsüz olmak”

Hürriyet Gazetesi dün (30 Ekim) çok sayıda çalışanını evlerine tebligat göndererek işten çıkardı. Çalışanlar işten çıkarıldıklarını gazete tarafından verilen mail adresleri kapatıldığında anladı. Gazetecilerin işten çıkarılmaları ile ilgili açıklama yapan DİSK’e bağlı Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın İş), “İşten çıkarmaların nedeni örgütlenmek değil örgütsüz olmak” diyerek  gazetecileri örgütlenmeye çağırdı.

Toplu işten çıkarmaların basın tarihinin alışılageldik uygulamalarından biri haline geldiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Basın tarihinin alışıldık uygulamalarından biri haline geldi toplu işten çıkarılmak. Her defasında arkadaşlarımız yoksulluğa, işsizliğe itildi.

Demirören grubunda yaşanan son işten çıkartma uygulaması her yönüyle bu aşağılık uygulamaların zirvesi oldu. İnsanlar işten çıkartıldığını gazetede çalışırken evden gelen telefon ile, mesaisi tamamladıktan sonra çıkarken öğrendi. Demirören grubu basın sektörüne atıldığı günden bu yana kurumları önce insansızlaştırıp ‘güvenli bölge’ haline getiriyor ardından kapatıyor.

İşten çıkartmalara sendikalaşma çalışmasının neden olduğu söylentisi yayıldı. Bu her zaman patronların sıkça başvurduğu ve hoşlandığı bir durum. Kendileri TUSiAD ve benzeri bir çok kurumda örgütlenmekten geri durmazlar. Ama çalışanların örgütlenmesine tahammül edemezler. Ancak unutmayalım kendilerinde bu gücü bulmlarının nedeni onların örgütlü çalışanların örgütsüz olması.

İnsanca yaşamak ve çalışmak için tek yol örgütlenme. Tüm dostları gücünü gerçekten haklarını savunacak emek örgütlerinde buluşmaya çağırıyoruz.

Sendika.Org