Depremde duvarı çatlayan okula az hasarlı raporu

Osmangazi İlkokulu’nun duvarlarında, 26 Eylül’de gerçekleşen depremde çatlaklar oluştu. Valiliğin hasar incelemesinde okul iç az hasarlı raporu verildi. Aileler okulun önünde durumu protesto ederken, İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na "Yeniden bir inceleme süreci neden hala başlatılmadı?" diye sordu

Depremde duvarı çatlayan okula az hasarlı raporu

İstanbul Sancaktepe’de bulunan Osmangazi İlkokulu’nun duvarlarında, 26 Eylül’de gerçekleşen depremde derin çatlaklar oluştur. Valilik okulda çalışma yapan İTÜ heyetinin raporunu beklemeden okula az hasarlı raporu verilerek, hasarlı alanlar kapatılmaya başlandı.Konuyla ilgili okul önünde toplanan öğrenciler, veliler ve öğretmenler basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada yetkililere seslenilerek “Yetkililerin görevleri bir tek insanımızın dahi canını tehlikeye atmayacak uygulamaları hayata geçirmektir. İstenildiği zaman nelere nerelere kaynak bulunabildiğini biliyoruz. Bizlere bunlarla değil depreme ve sonuçlarına karşı ilgili mevzuatı tamamlayarak tedbir alarak, gerekli adımları zaman geçirmeden atarak gelin” denildi.

Hasarlı okulların öğretmen ve öğrencileri başka okullara yönlendirildiğini ancak bu uygulamanın ancak geçici bir çözüm olacağının altının çizildiği açıklamada “Defalarda uygulanan güçlendirmelerin sağlıklı olmadığı açıktır. Hasarlı okulların yıkılarak bilimin ve teknolojinin sunduğu imkanlar kullanılarak insanlarımızın hak ettiği depreme dayanıklı, güvenil binalar inşa edilmelidir. Meslektaşlarımızın, velilerimizin ve öğrencilerimizin talepleri bu yöndedir” sözlerine yer verildi.

Yeniden bir inceleme süreci neden hala başlatılmadı?

İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum’un cevaplaması ile soru önergesi verdi. Önergesinde “1999 depreminin ardından ve 2007 yılında iki defa güçlendirilen 30 yıllık Osmangazi İlkokulu binası, yaşanan son depremle birlikte yeniden uyarı vermiş ve bu durum velileri son derece tedirgin etmiştir” sözlerine yer veren Kenanoğlu önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • İstanbul’da hasar gören toplam okul sayısı kaçtır? Bu okullardan hangileri az hasarlı olarak işaretlenirken hangileri ağır hasarlı olarak rapor edilmiştir?
  • Ağır hasarlı olarak rapor edilen okullara ilişkin ne türden çalışmalar başlatılmıştır?
  • Eğitim-Öğretim hayatına kendi okullarında devam edemeyen öğrencilerin başka okullara sevk işlemleri bulundukları ilçe ve/veya köy, mahalle göz önünde bulundurularak mı gerçekleştirilmiştir? İstanbul’daki okullar arasında hasarlı olduğu rapor edilen okulların öğrencileri hangi okul(lar)a sevk edilmişlerdir?
  • 1999 Depremi’ni görmüş ve 26 Eylül Depremi öncesinde 2 defa güçlendirilme ihtiyacı duyulan Osmangazi İlkokulu gibi bir yapının çatlaklarının sıvanarak yeniden güçlendiriliyor olması olası bir depremdeki riskleri tamamen ortadan kaldırabilecek midir?
  • Kamuoyuna yansıyan fotoğraflara dikkatle bakıldığında, Osmangazi İlkokulu’nun duvarlarında oluşan çatlaklar sıvayla geçiştirilemeyecek kadar büyüktür. Bu durumda ise yeni bir inceleme yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
  • Dolaşımda olan fotoğraflara ve velilerin tepkilerine rağmen yeniden bir inceleme süreci neden hala başlatılmamıştır?
  • Yeniden incelemenin gerekli görülmesi durumunda, bir önceki incelemenin sorumluları hakkında işlem başlatılacak mıdır? Yeniden bir incelemenin başlatılmaması halinde ve olası bir deprem durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz bir tablo karşısında sorumluluk kime ait olacaktır?

Sendika.Org