Demokratik Suriye Güçleri: “ABD taahhütlerini yerine getirmedi, savunma hakkımızı kullanacağız”

Çatışma yaşanmaması için kendilerinin üzerlerine düşen bütün sorumlulukları yerine getirdiğini belirten QSD, ABD’nin ise sorumluluklarını yerine getirmeyerek askerlerini sınır hattından çektiğini, bundan sonra kendilerini savunmak için daha fazla beklemeyeceklerini açıkladı

Demokratik Suriye Güçleri: “ABD taahhütlerini yerine getirmedi, savunma hakkımızı kullanacağız”

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Beyaz Saray’ın Türkiye’ye bir operasyon için yeşil ışık yakan açıklamasına ve bunun ardından ABD askerinin sınır hattından çekilmeye başlamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

QSD açıklaması şöyle:

“Türkiye ile herhangi bir savaşın yaşanmaması için yaptığımız tüm çalışmalara ve esnek yaklaşımlarımıza; sınır güvenliği mekanizması için üzerimizde düşen tüm sorumlulukları yerine getirmemize rağmen, ABD güçleri üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemiş, Türkiye sınırındaki güçlerini çekmiştir. Türkiye şimdi bölgemize saldırı hazırlığındadır.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye askeri bir operasyon gerçekleştirmesi, DAİŞ örgütüne yönelik operasyonlarımıza büyük oranda olumsuz etki edecek ve son yıllarda bölgede sağlanan istikrarı ortadan kaldıracaktır.

Demokratik Suriye Güçleri olarak, savunma hakkımızı kullanmak için bir an bile beklemeyeceğimizi belirtiyor; Arap, Kürt, Süryani, Asuri tüm halklarımıza birlik olup Türkiye’nin saldırılarına karşı meşru haklarını kullanarak ülkeyi savunmaya çağırıyoruz.”

İlgili haberler:

Sendika.Org